• Τεστ ΠΑΠ
  • Υποβλήθηκε 14/06/2023

Ετων 33.Πριν 6 μήνες έκανα τον ετήσιο έλεγχο παπ τεστ και hpv dna test. Το αποτέλεσμα του παπ ήταν "κοιλοκυτταρωση" και στο hpv test ανιχνεύτηκε το στέλεχος 39. Επειδή δεν είναι απ τα πιο επιθετικά στελεχη , αποφάσισα με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού να επαναλάβω το παπ τεστ σε 6 μήνες. Το τωρινό λοιπόν έδειξε χαμηλου βαθμου αλλοίωση (LSIL) . Επειδή το έκανα σε διαγνωστικό κέντρο, και ακόμα δεν έχω μιλήσει με κάποιον γιατρό, θα πρέπει να προχωρήσω άμεσα σε κολποσκοπηση; φοβάμαι τη βιοψία, επειδή έχω ακούσει ότι κάνουν και loop για βιοψία και καταστροφή της βλάβης, επί τόπου και θα ήθελα όσο με παίρνει να δώσω χρόνο στο σώμα μου να το αντιμετωπίσει. Είναι μεγάλο ρίσκο να αφήσω άλλους 3 μήνες?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό είναι να κάνετε μία κολποσκόπησή. Δεν υπάρχει λόγος φόβου

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Κολποσκοπηση

    Παπαϊωάννου Στέφανος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Το στελεχος 39 ανηκει στα high risk στελεχη και εφοσον εχετε μια χαμηλοβαθμη εστω αλλοιωση και ειστε ανω των 30 πρεπει να γινει κολποσκοπηση αμεσα και εαν και εφοσον υπαρχει ορατη βλαβη απο αυτη να παρθει βιοψια.Οι βιοψιες τραχηλου δεν επηρεαζουν αρνητικα το μηκος τραχηλου σας σε περιπτωση που σας ενδιαφερει μια μελλοντικη εγκυμοσυνη.Τελος σε loop εκτομη τραχηλου χωρις προηγουμενη βιοψια εχει δικαιωμα να προβει ο γιατρος μονο εφοσον η βλαβη ειναι hsil και ειχατε τα στελεχη 16 ή 18 και παλι παντα κατοπιν ενημερωσης και συμφωνης γνωμης σας .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλό θα ήταν να κανετε κολποσκόπηση και ο ιατρός εκείνη τη στιγμη θα αποφασίσει αν χρειαζετε να προχωρησει σε βιοψία τραχήλου.

    Ξενάκη Δήμητρα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πάτρα

  • Θα πρέπει να κάνεις κολποσκόπηση - η καθυστέρηση έχει νόημα όταν υπάρχει ολιστική προσπάθεια ενίσχυσης του οργανισμού ώστε να υπάρχει η πιθανότητα το επόμενο τεστ να είναι αρνητικό. Δεν γίνεται loop για χαμηλού βαθμού βλάβες.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος απόφαση στις επιλογές που αναφέρατε. Κατά τη γνώμη μου το βασικό και απαραίτητο είναι να σας εξηγηθούν αναλυτικά όλες οι επιλογές με τα θετικά και τα αρνητικά τους ώστε να είστε σε θέση εσείς να επιλέξετε αυτή που ταιριάζει καλύτερα σε εσάς. Δεν υπάρχουν γιατροί που ξέρουν καλύτερα από τον ασθενή τι πρέπει να γίνει, αντίθετα υπάρχουν καλά ενημερωμένοι ασθενείς που επιλέγουν αυτό που θεωρούν καλύτερο για τον εαυτό τους με βάση τα δεδομένα που τους παρέχει ένας καλός γιατρός. Για παράδειγμα είναι λάθος να πιστεύετε οτι στην κολποσκόπηση κάνουμε loop για τις βλάβες που αναφέρατε και ούτε οι απλές βιοψίες ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Να κάνετε Κολποσκόπηση, η βιοψία αν χρειαστεί γίνεται για διαγνωστικους λόγους και όχι για θεραπευτικούς.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Θα χρειαστεί να κάνετε κολποσκοπηση και αν χρειαστεί να σας πάρουν βιοψία. Άλλο πράγμα είναι το loop και στην περίπτωσή σας δεν χρειάζεται ακόμα τουλάχιστον. Καλό θα είναι να πηγαίνετε σε κάποιον γυναικολόγο.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα