• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 03/09/2023

Καλησπέρα! Εδώ και τρεις ημέρες νιώθω πίεση και αίσθηση γεμάτης ουροδόχου κύστης. Όμως ΔΕΝ έχω φαγούρα ή τσούξιμο. Ούτε υγρά. Μόνο το ότι νιώθω πως θέλω να πάω τουαλέτα χωρίς όμως να υπάρχουν ούρα. Μένω στο εξωτερικό και εδώ η διαδικασία είναι περίεργη. Πριν έξι μήνες είχα ακριβώς το ίδιο συμβάν για πρώτη φορά (χωρίς τσούξιμο, κάψιμο, υγρά) μόνο αίσθηση γεμάτης κύστης και επισκέφτηκα τη γενική γιατρό μου. Μου έκανε τέστ ούρων και μου έδωσε αντιβίωση. Όμως δεν έκανε καλλιέργεια ούρων να δούμε από τι προκαλείται. Δεν μου είπε καν τι είναι, μόνο φλεγμονή. Την Παρασκευή ξεκίνησα σταγόνες αντιβίωση για την φλεγμονή μου στο αυτί και μετά από 2 μέρες περίπου άρχισαν τα συμπτώματα. Μήπως η αντιβίωση? Προκαλεί ουρολοίμωξη? Η αντιβίωση είναι σταγόνες και δραστικές ουσίες βακιτρακίνη, νεομυκίνη. Pamykon.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα,ειναι πολύ πιθανό να πάθετε ουρολοίμωξη διότι παίρνετε για άλλο λόγο αντιβίωση .Τα προβιοτικά θα βοηθήσουν αρκετά ,μετά το τελος των αντιβιώσεων θα πρέπει να κάνετε νέο έλεγχο

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Όχι η αντιβίωση δε προκαλεί ουρολοίμωξη , πιθανόν πίνετε λιγότερο νερό

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Ναι κάποια αντιβιοτικά προκαλούν ουρολοίμωξη
    Θα πρέπει να κάνετε καλλιέργεια ουρων

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι