• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 26/02/2024

Καλησπέρα σας, Εγώ και ο σύντροφος μου έχουμε κολλήσει 2 φορές ουρολοίμωξη μέσα σε ένα χρόνο Έχουμε κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και δεν έχουμε κάποιο μικρόβιο Επισκέφτηκε ουρολόγο ο σύντροφος μου και πήρε κάποια αγωγή καθώς όπως του είπε έχει πρόβλημα με την ούρηση με αποτέλεσμα να μην φεύγουν τα μικρόβια όπως θα έπρεπε Αφού έχει τελειώσει την αγωγή του νιώθει ξανά πόνους όρχεις Και στις δυο ουρολοιμώξεις είχε πόνο στους ορχεις ενώ εγώ σχεδόν κανένα σύμπτωμα ( έκανα εξετάσεις καθώς ο σύντροφος μου είχε βγει ήδη θετικός ) Ποιες είναι οι απαραίτητες εξετάσεις που θα πρέπει να κάνουμε και οι δυο και πως πρέπει να κινηθούμε ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

3 ειδικοί απάντησαν

  • Ο σύζυγος καλλιέργεια ούρων και καλλιέργεια σπέρματος εσείς καλλιέργεια κολπικού υγρού και καλλιέργεια ούρων

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε μαζί ουρολόγο ο οποίος θα σας κατευθύνει

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Καλησπέρα σας,
    Οι εξετάσεις που πρέπει να γίνουν εξαρτώνται τόσο από αυτές που έχουν γίνει ήδη (ώστε να δούμε αν χρειάζεται κάτι επιπλέον από πλευράς εξετάσεων) όσο και από τα κλινικά συμπτώματα. Για παράδειγμα, μπορεί να χρειάζεται μοριακός έλεγχος για ειδικά μικρόβια, απεικόνιση οσχέου-όρχεων κλπ. Επίσης, χρειάζεται ένα καλό ολοκληρωμένο ιστορικό, που να αφορά ολιστικά τον άνθρωπο και όχι μόνο το ουροποιητικό σύστημα, γιατί στην πραγματικότητα το 80% των διαγνώσεων επιτυγχάνεται με ένα καλό ιστορικό!

    Μαρινάκης Ευάγγελος

    Παθολόγος - Health Coach

    Χαλάνδρι