• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 31/03/2023

Καλησπέρα σας, είμαι 24 ετών. Στα μέσα του Ιανουαρίου , μετά από μια έντονη εκκένωση (σπαστική κολίτιδα ) εμφάνισα ξαφνικά από το πουθενά πόνο στην πυελική χώρα . Παρατήρησα ότι οι φορές που πήγαινα να ουρήσω άρχισαν να αυξάνονται , η ποσότητα μίκραινε και πονούσα πολύ στην τελευταία σταγόνα . Πήγα στην παθολόγο, μου έδωσε Zinadol, κι ας μην είχε βγει το αποτέλεσμα της καλλιέργειας ούρων. Ξεκίνησα την αντιβίωση, στο μεταξύ η καλλιέργεια βγήκε αρνητική. Η γιατρός μου είπε πως πιθανότατα βγήκε ψευδώς αρνητικό, καθώς 2 μέρες πριν είχα πάρε 1 συμπλήρωμα με cranberry και προβιοτικά . Λίγες μέρες αφού τελείωσα την αντιβίωση , άρχισα να έχω φαγούρα στην ευαίσθητη περιοχή. Ενίοτε και πόνο, ψηλά, εκεί είναι η κλειτορίδα. Μια ημέρα είδα πως υπήρχε μεγάλη ερυθρότητα στην περιοχή. Με το που μου ήρθε πρόοδος, σταμάτησε η ενόχληση, αλλά μόλις τελείωσε, επανήλθε. Αρχές Μαρτίου επισκέφτηκα γυναικολόγο και με εξέτασε, κάναμε τεστ παπ, όλα μια χαρά . Μου είπε με το που με είχε πως έχω μύκητες και μου έγραψε 10ημερη αγωγή με Lomexin και Climycen. Στο μεταξύ πάλι είχα συμπτώματα ουρολοίμωξης, χωρις Ουρολοίμωξη .Τελειώνω την αγωγή σήμερα, αλλά δεν έχω δει διαφορά. Παρατήρησα ότι πάνω από την κλειτορίδα είναι αρκετά ερυθρή η περιοχή, και κάτω από την κλειτορίδα έχω ένα μικρό πράγμα σαν σπυράκι κόκκινο, δεν έχω ιδέα αν είναι η ουρήθρα μου αυτή . Παράλληλα μου φαίνεται πως εσωτερικά υπάρχει περισσότερο άσπρο στα χείλη , οχι εκκρίσεις, απλά άλλαξε λίγο απόχρωση. Δεν είναι σκληρό το δέρμα κλπ, που διάβασα για τον ατροφικο λειχήνα. Ο πόνος είναι κυρίως στο πάνω μέρος του αιδοίου, στην κλειτορίδα και ουρήθρα. Είναι σαν έντονος νευροπονος. Παράλληλα αισθάνομαι ξηρότητα ελαφρώς εκεί κάτω, σαν να τριβονται τα χείλη μεταξύ τους. Παρακαλώ έχω αγχωθεί. Τι μπορεί να συμβαίνει; Υποφέρω τόσο καιρό. Επίσης να αναφέρω ότι ο νευροπονος είναι αρκετά πιο έντονος αφού ουρησω.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας,
    θα πρέπει να πάρετε προβιοτικά ,και επανέλεγχο με εξέταση ούρων και καλιεργεια

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Μήπως είναι έρπυτας? Να πάτε ξανά τώρα που έχετε συμπτώματα στο γυναικολόγο σας.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • πηρες πολλα φαρμακα χωρις λογο και χαλασε η χλωριδα σου

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • ΔΥΣΤΥΧΩς ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ ΑΠΟ ΟΥΛΟΓΟ ΚΛΙΝΗΚΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ..ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΡΙΓΩΝΙΤΙΔΑ ..ΚΥΣΤΙΤΙΔΑ ΧΡΟΝΙΑ ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΚΥΣΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Καλό θα ήταν να κάνατε μία καλλιέργεια κολπικου υγρού και να λάβετε αγωγή κατάλληλη ανάλογα με τα αποτελέσματα κ την κλινική εικόνα. Θα μπορούσατε να βάλετε μια κρέμα για εξωτερική χρήση με αντιμυκητισιακο. Καλό θα ήταν να επανεξεταστειτε.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλο ειναι να λαβετε μια ακομη γνωμη απο αλλο γυναικολογο αναφεροντας ακριβως οπως κ εδω την πορεια σας κ ο.τι κανατε μεχρι στιγμης.Μπορει να ειναι μια κολπιτιδα για την οποια δε λαβατε σωστη αγωγη κ επιμενει,μπορει η μια αντιβιωση να προκαλεσε μυκητες κτλ .Πρεπει να γινει μια λεπτομερης επισκοπηση αιδοιου/κολπου,καλλιεργειες ουρων κ κολπικου επιχρισματος με αντιβιογραμμα ξανα κ υπερηχος.Κατοπιν ολων των παραπανω να εχετς σωστη διαγνωση κ να λαβετε στοχευμενη αγωγη.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά