• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 14/08/2023

Καλησπέρα. Παρουσίασα συμπτώματα ουρολοίμωξης και έδωσα άμεσα τα ούρα για καλλιέργεια. Μετά από λίγες ώρες και αφού πήρα κρανμπερι κ dmanonose τα συμπτώματα σταμάτησαν. Παρόλα αυτά η καλλιέργεια έδειξε 112 πυοσφαιρια κ ecoli 10 ^5. Αφού δεν είχα συμπτώματα από απλή περιέργεια έκανα μια γενική ούρων ξανά κ μου έβγαλε 0-2 πυοσφαιρια. Εφόσον δεν έχω συμπτώματα αναρωτιέμαι αν τελικά πρέπει να πάρω αντιβίωση η όχι. Το ecoli υπάρχει πιθανότητα να αντιμετωπιστεί χωρίς αντιβίωση?Ευχαριστώ.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Το 60-80% των κυστιτιδων είναι αυτοιωμενες! Αυτό δε σημαίνει οτι δεν πρέπει να πάρετε αντιβίωση!

    Γαλανάκης Ιωάννης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Κανονικά αντιβιωση

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Οι ουρολοιμώξεις μπορεί να είναι συμπτωματικές η ασυμπτωματικές , εκτεταμένες οι περιορισμένες , επιπλεγμένες ή μη επιπλεγμένες , από την παρουσίαση που κάνατε του περιστατικού που σας απασχολεί διαπιστώνουμε ότι πιθανότατα πρόκειται για μία μη επιπλεγμένη ουρολοίμωξη η οποία λόγω του καλού ανοσοποιητικού της ενυδάτωσης και της χρήσης συμπληρωμάτων τα οποία έχουν ευεργετική ικανότητα στην απομάκρυνση των μικροβίων κατορθώσατε να υποχωρήσει η ουρολοίμωξη και Συνεπώς δεν θα χρειαστείτε να πάρετε άμεσα αντιβίωση θα συνιστούσα βέβαια έναν επανέλεγχο αργότερα κ κανονική καλλιέργεια ούρων

    Αλεξόπουλος Αναστάσιος

    Παθολόγος

    Πλατεία Βικτώριας