• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 07/03/2024

Καλησπερα! Αρχικα ειμαι γυναικα 20 χρονων. Πασχω απο συμπτωματα ουρολοιμωξης εδω και περιπου 6 μηνες. Ειχε τυχει να παθω και πιο παλια ουρολοιμωξεις παρολα αυτα ποτέ οπως τωρα. Εχω κανει θεραπεια με Augmentin δυο φορες και προσφατα ξεκινησα θεραπεια με Vibramycin προληπτικα. Στην αρχη και μεχρι δυο μηνες πριν βγαινα θετικη για το μικροβιο της ουρολοιμωξης αρχικα και μετα το Augmentin εβγαινα αρνητικη χωρις τα συμπτωματα τα σταματησουν τελειως, μονο να γινονται πιο ηπια. Ημουν πεπεισμενη οτι ειχε να κανει με καποιου ειδους χλαμυδιακη λοιμωξη διοτι πριν ενα χρονο ειχε βγει ο συντροφος μου θετικος σε αυτο, πηραμε και οι δυο θεραπεια για χλαμυδια, χωρις εγω να εχω διαγνωστει ποτε θετικη σε αυτο ενω ειχαμε επαφες χωρις προφυλαξεις. Επομενως ημουν αρκετα σιγουρη οτι τα συμπτωματα ουρολοιμωξης μου τωρα ηταν σχετικο με αυτο, αλλα απο τοτε που καναμε τη θεραπεια και εγω και ο συντροφος μου εχουμε κανει πολλα διαφορετικα τεστ σε διαφορετικους ιατρους και βγαινουμε αρνητικοι σε ολα τα ΣΜΝ. Προληπτικα παρολαυτα επεμενα να παρω ξανα τη θεραπεια με Vibamycin σε περιπτωση που απλα δεν βγαινω θετικη σε χλαμυδιακες λοιμωξεις ενω το εχω. Παρολαυτα τα συμπτωματα μου δεν εχουν σταματησει. Και ναι εχω δοκιμασει φακελακια απο το φαρμακειο για ουρολοιμωξεις επι 20 μερες χωρις αποτελεσμα. Τι παραπανω μπορω να κανω?

1 ειδικός απάντησε

  • Με βάση τα όσα αναφέρετε πιθανόν να πάσχετε από διάμεση κυστίτιδα ή αλλιώς σύνδρομο επώδυνης κύστης. Θα πρέπει να κάνετε πιο εξειδικευμένο ουρολογικό έλεγχο δηλαδή και όχι μόνο πχ κυστεοσκόπηση.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια