• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 17/11/2022

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΠΩΣ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ Η ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΤΙΤΙΔΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΣΥΜΠΙΠΤΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

11 ειδικοί απάντησαν

  • Ο πολύ υψηλός πυρετός, η ενόχληση στην περιοχή του προστάτη, το άλγος στο περίνεο, η τάση για αφόδευση είναι κάποια από τα συμπτώματα της προστατίτιδας. Η ουρολοίμωξη από την άλλη περιλαμβάνει υψηλό πυρετό, συχνοουρία, ακράτεια στους ηλικιωμένους, καύσος κατά την ούρηση κ.α. Και οι δύο είναι παθήσεις για τις οποίες πρέπει να επισκεφτείτε τον γιατρό σας.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα η ουρολοίμωξη στους άνδρες συμπίπτει με την προστατίτδα .

    Σπύρος Γεώργιος

    Παθολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • η προστατίτιδα είναι η ουρολοίμωξη των ανδρών.

    Κατόγλου Αθηνά

    Παθολόγος

    Δροσιά

  • Αν η Γ. Ούρων έχει αυξημένα πυοσφαιρια είναι Ουρολοιμωξη

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Παρακαλώ απευθυνθείτε σε έναν ουρολόγο , καθώς είναι θέμα της συγκεκριμένης ειδικότητας.

    Ρετσιάνης Θωμάς

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Λάρισα

  • Ως ουρολοίμωξη χαρακτηρίζουμε την λοίμωξη από μικρόβιο (συνήθως το e.coli) του ουροποιητικού συστήματος (ουροδόχου κύστης, νεφρών) ενώ με τον όρο «προστατιτιδα» εννοούμε την φλεγμονή του προστάτη αδένα. Δεδομένου ότι ο προστάτης αδένας είναι στενά συνδεδεμένος με το ουροποιητικό σύστημα και ειδικότερα την ουροδόχο κύστη, πολλές φορές εκδηλώνεται με συμπτώματα λοίμωξης ουροποιητικού. Ωστόσο υπάρχουν συγκεκριμένα κλινικά σημεία οπως το αλγος στο περίνεο πέρα από τα δυσουρικα συμπτώματα τα οποία θα οδηγήσουν στην σωστή διάγνωση από τον ουρολόγο και κατά συνέχεια στην κατάλληλη θεραπεία.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καληςπέρα σας, καλό είναι να συμβουλευτείτε έναν ουρολόγο

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Η ουρολοίμωξη αφορά την ανάπτυξη λοίμωξης σε οποιοδήποτε τμήμα του ουροποιητικού συστήματος ενώ με τον όρο προστατίτιδα χαρακτηρίζουμε τον τύπο εκείνο της λοίμωξης του ουροποιητικού που αφορά τον προστάτη αδένα. Η διάγνωση της προστατίτιδας και ιδίως της χρόνιας, τίθεται συνήθως κλινικά με την αντικειμενική εξέταση και το ιστορικό . Υπεύθυνος γιατρός είναι ο ουρολόγος-ανδρολόγος και όχι ο γυναικολόγος

    Prof. Dr. Δρακόπουλος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κολωνάκι

  • Χαίρετε. Η προστατίτιδα είναι Λοίμωξη του κατώτερου ουροποιητικού στον άνδρα.
    Οι ουρολοιμώξεις στον άνδρα είναι οι εξής: προστατίτιδα (κατώτερο ουροποιητικό) και πυελονεφρίτιδα (ανώτερο ουροποιητικό).
    Η προστατίτιδα διαχωρίζεται στην οξεία, με κύρια συμπτώματα τον υψηλό πυρετό με ρίγος, έντονα δυσουρικά συμπτώματα και γενικότερα μία πολύ έντονη κλινική εικόνα, και τη χρόνια, με ηπιότερα δυσουρικά συμπτώματα, αίμα στο σπέρμα, χρόνιο πυελικό άλγος έως και στυτική δυσλειτουργία. Η οξεία προστατίτιδα και η οξεία πυελονεφρίτιδα χρειάζονται άμεση αξιολόγηση σε περιβάλλον νοσοκομείου. Η χρόνια προστατίτιδα χρειάζεται έντεχνη αντιμετώπιση με
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κατσιάνος Δημήτριος

    Παθολόγος - Λοιμωξιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Στον άντρα κάθε ουρολοίμωξη έχει εξ ορισμού και προστακτική συμμετοχή. Άρα δεν τίθεται θέμα διακρίσεις των παθήσεων . Υπάρχει επικάλυψη.Κάθε λοίμωξη ουροποιητικού σε άντρα πρέπει να αντιμετωπίζεται ως προστατιτιδα.

    Παρίση Θεοδώρα

    Ειδικός Παθολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Οι ουρολοιμώξεις στους άνδρες ουσιαστικά είναι προστατιτιδες. Απαιτείται Άμεσος απεικονιστικός έλεγχος ουροποιητικού, έλεγχος προστάτου και γενική-καλλιέργεια ούρων.

    Νοδάρας Χρήστος

    Παθολόγος

    Ασπρόπυργος