• Ουρογυναικολογία
  • Υποβλήθηκε 16/04/2024

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθειά σας. Εδώ και δύο χρόνια αντιμετωπίζω θέμα με τον βαρθολινειο αδένα μου. Το πρώτο επεισόδιο πριν δύο χρόνια μου συνέβη όταν ξαφνικά άρχισε να πρήζεται σε σημείο που να πονάω και να μην μπορώ να κάτσω. Πήρα αντιβίωση τότε και μετά από κάποιες μέρες ο γιατρός μου τράβηξε με σύριγγα το υγρό. Την επόμενη χρονιά πάλι αντιμετώπισα το ίδιο σε χειρότερο βαθμό όπου μου το άνοιξε και μου το καθάρισε. Προ ημερών πάλι μου εμφανίστηκε πρήξιμο στο σημείο, πήρα αντιβίωση υποχώρησε κάπως το πρήξιμο αλλά ακόμα υπάρχει και θα ήθελα να ρωτήσω τί μπορώ να κάνω κι αν υπάρχει κάποιο μικρόβιο που δημιουργεί μόλυνση στο σημείο ώστε να το αντιμετωπίσω. Σας ευχαριστώ.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Συνηθως τα αποστήματα του Βαρθολινειου αδένα οφείλονται σε πολλά μικρόβια. Θα μπορούσατε να κάνετε κάποια καλλιεργεια από το απόστημα αλλά και να λάβετε αγωγή δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα εμφανίσετε ξανά. Οριστική λύση αν κάνετε πολλά επεισόδια θα ήταν μια επέμβαση που λέγεται μαρσιποποιηση Βαρθολινειου.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Δυστυχώς οι λοιμώξεις στον βαρθολίνειο αδένα πολύ συχνά υποτροπιάζουν. Θα πρότεινα αύτη την φορά να κάνετε μαρσιποποίηση χωρίς όμως αυτό να σημαίνει οτι αποκλείεται να ξανασυμβεί. Το σωστό επίσης θα ήταν να κάνετε κ μια καλλιέργεια κολπικού υγρού για να είμαστε σίγουροι οτι δεν υπάρχει κάποιο μικρόβιο που μπορεί να είναι η αιτία.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου