• Ουρικό οξύ
  • Υποβλήθηκε 16/12/2022

ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ ΜΕ ΤΟ LASIJ

6 ειδικοί απάντησαν

  • To lasix αποτελεί διουρητικό φάρμακο, η χρήση του οποίου επηρεάζει το ουρικό οξύ, το οποίο αποτελεί φυσικό μεταβολίτη-βιοδείκτη του οργανισμού μας.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Το Lasix μπορεί να αυξήσει το ουρικό οξύ

    Καραχάλιος Θεόδωρος

    Παθολόγος

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας.
    Τα διουρητικά φάρμακα μπορεί να προκαλέσουν αύξηση του ουρικού οξέος

    Μαρινάκης Ευάγγελος

    Παθολόγος - Health Coach

    Χαλάνδρι

  • Tο Lasix, αν εννοείτε αυτό , αυξάνει το ουρικό οξύ . Όπως και τα περισσότερα διουρητικά

    Σπύρος Γεώργιος

    Παθολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Το Lasix αυξάνει το ουρικό.

    Αντώνιος Ρηγόπουλος

    Παθολόγος

    Πάτρα

  • H φουροσεμίδη - "lasix", είναι ένα ασφαλές και πολύ χρήσιμο φάρμακο, αλλά ταυτόχρονα αποτελεί ένα από τα φάρμακα που μπορεί να προκαλέσει αύξηση των επιπέδων του ουρικού οξέως στο αίμα. Υπενθυμίζω οτι κάθε αγωγή έχει τα υπέρ και τα κατά της και ο θεράπων ιατρός τα σταθμίζει πριν την έναρξη κάθε θεραπείας. Για αυτό είναι πολύ σημαντικό να δίνεται πολύ μεγάλη προσοχή τόσο στην αρχική εισαγωγή στο σχήμα, όσο και στην παρακολούθησή του. Καμία θεραπεία δεν μπορεί να λαμβάνεται αυτόματα για πάντα χωρίς αξιολόγηση...

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Παθολόγος

    Παγκράτι