• Ουρικό οξύ
  • Υποβλήθηκε 07/11/2022

Η θεραπεία με HQUVIA και η λήψη Bactrimel, Valtrex, penrazol δεν είναι και μια βασική αιτία αύξησης του ουρικού οξέος??

5 ειδικοί απάντησαν

  • Με έμμεσο τρόπο είναι πιθανό να το αυξήσει. Έχει σημασία το βασικό νόσημα ποιο είναι.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Τα κυριότερα φάρμακα που ενοχοποιούνται για αύξηση του ουρικού οξέος είναι τα διουρητικά, τα αντιφυματικά, η ασπιρίνη, κάποια ανοσοκατασταλτικά κ η χημειοθεραπεία.Από τα φάρμακα που αναφέρετε (που δεν ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες) η ομεπραζόλη (penrazol) θα μπορούσε ίσως να το προκαλέσει, με μηχανισμό που δεν είναι γνωστός.Σε κάθε περίπτωση μια υψηλή τιμή ουρικού οξέος ως τυχαίο εύρημα δεν χρήζει θεραπείας παρά μόνο αν συνοδεύεται από επιπλοκές όπως η ουρική αρθρίτιδα ή νεφροπάθεια ή αν είναι σε ακραίες τιμές.Η τήρηση συγκεκριμένης δίαιτας αρκεί συνήθως για την διόρθωσή του.

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • Γεια σας, κανένα από τα παραπάνω δεν είναι βασική αιτία υπερουριχαιμίας, το Bactrimel κάνει κρυσταλλουρία, όμως όχι από ουρικό οξύ. Απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά είναι οτι δεν συνυπάρχει κάποια χρόνια νεφρική ανεπάρκεια που θα μπορούσε να επιδεινωθεί από το σχήμα που λαμβάνετε. Η νεφρική ανεπάρκεια είναι μια από τις βασικές αιτίες της αύξησης του ουρικού οξέως.

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Παθολόγος

    Παγκράτι

  • Το hyqvia είναι ανοσοσφαιρινες για υποδόρια έγχυση . Χορηγούνται σε ανοσοανεπάρκειες συγγενείς αλλά και προκαλουμενες από αιματολογικά νοσήματα και φάρμακα. Δεν παρεμβαίνουν άμεσα στην τιμή του ουρικό οξέος. Δεν ευθύνονται αυτές καθαυτές για την αύξηση του ουρικού οξέως αλλά οι παθήσεις στις οποίες έχουν θεραπευτική θέση. Το bactrimel ( τριμεθοπριμη/ σουλφαμεθοξαζολη) αυξάνει την τιμή της κρεατινινης του όρου λόγω εμπλοκής στην απέκκρισή της, χωρίς αληθως να επιδεινώνει τη νεφρική λειτουργία όποτε η επίδραση στο ουρικό πάλι δεν είναι προς την κατεύθυνση της αληθούς αύξησης. Επίσης, η σουλφαμεθοξαζολη μπορεί να προκαλέσει ήπια κρυσταλλουρια γι... Διάβασε περισσότερα

    Παρίση Θεοδώρα

    Ειδικός Παθολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Όχι δεν υπάρχει αύξηση ουρικούς οξέος με τις μέχρι τώρα αναφερόμενες ανεπιθύμητες αντιδράσεις.

    Νοδάρας Χρήστος

    Παθολόγος

    Ασπρόπυργος