• Ουρικό οξύ
  • Υποβλήθηκε 01/12/2022

Αυξημένη γ-Gt τιμή 223 αλκαλική φωσφαταση 96. Δεν πίνω αλκοόλ ούτε φάρμακα εκτός από αποφρακτικής ρινικά σπρει. Επίσης έχω ουρικό οξύ 7,6 χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεστε διερεύνηση με αιματολογικές και υπερηχογραφικές εξετάσεις και σχετικά σύντομα.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα ήταν σημαντικό να γίνει ένας ολοκληρωμένος έλεγχος με ιστορικό, κλινική εξέταση , συμπληρωματικές εξετάσεις (εργαστηριακές ΚΑΙ απεικονιστικές) για να προσδιοριστεί το ακριβές αίτιο που προκάλεσε την αύξηση αυτών των τιμών και να αποκλειστούν πιο σοβαρά αίτια.

    Αραμπατζή Κλαίρη

    Παθολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Χρειάζεται ένας έλεγχος,με υπέρηχο κοιλίας και συμπληρωματικές εξετάσεις για τη gGt.Η υπερουριχαιμία χωρίς αρθρίτιδα ή αλλες επιπλοκές δεν χρήζει θεραπείας αλλά χρειάζονται οδηγίες διατροφής.

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • Ειναι αύξησξ χολοστατικών ενζύμων και χρήζει ολιστική διερευνηση, γιατί μπορει να έχει να κάνει με διαφορετικά αίτια. Χρειάζευαι διαφορική διάγνωση για να βρεθεί η αιτία. Πρεπει οπωσδήποτε να κλείσετε ραντεβού γιατί ειναι πολλα, που πρεπει να πουμε, και αυτό μπορείνα γινει μόνο σε επισκεψη

    Ηλιάδου Ελισάβετ

    Παθολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Πιθανόν είναι λιπώδης διήθηση του ήπατος . Πρέπει όμως να επιβεβαιωθεί με υπερηχογράφημα άνω κοιλίας

    Σπύρος Γεώργιος

    Παθολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αυτό θέλει διερεύνηση, θα πρέπει να τα πούμε από κοντά.

    Κατόγλου Αθηνά

    Παθολόγος

    Δροσιά

  • ΑΝ ΣΥΝΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΛΙΠΩΔΗΣ ΔΙΗΘΗΣΗ ΣΤΟ ΗΠΑΡ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΛΦΑ-ΛΙΠΟΙΚΟ ΟΞΥ

    Μιστυλής Παναγιώτης

    Παθολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα για το ΟΥΡΙΚΟ οξύ ίσως χρειάζεται αγωγή για τις άλλες τιμές που είναι αυξημένες χρειάζονται και επιπλέον εξετασεις

    Τζίμα Αθηνά

    Παθολόγος

    Κυψέλη

  • Χρειάζεται επίσκεψη στο ιατρείο για περαιτέρω ελεγχο

    Πετρουλάκη Ελευθερία

    Παθολόγος

    Ιλίσια