• Ουλίτιδα - περιοδοντίτιδα
  • Υποβλήθηκε 17/01/2024

Καλησπέρα, μετά την πρώτη επίσκεψη μου για απονεύρωση, έπαθα μόλυνση. Η οδοντίατρος μου έγραψε αντιβίωση, η μόλυνση προχώρησε κάτω αριστερά στο λαιμό μου και η αντιβίωση δεν δούλεψε λογικά γιατί ξαναπήρα αντιβιωσεις σε μικρό χρονικό διαστημα λογω άλλων δοντιών πριν από αυτό. Με έστειλε για ενδοφλέβια 2 αντιβιωσεις, για 5 ημέρες. Η μόλυνση δεν υποχώρησε και σήμερα που πήγα για την εξαγωγή του, μετά από αρκετές ενέσεις, δεν μπορούσε να μου το βγάλει γιατί πονούσα πάρα πολύ. Η οδοντίατρος ανησυχεί πάρα πολύ το ίδιο και εγώ είναι το δόντι πριν τον φρονιμίτη κάτω αριστερά. Μου έγραψε ακόμα μια αντιβίωση για 10 ημέρες. Τι να κάνω

8 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας ελεγα να σας δει καλλιτερα ενας γναθοχειρουργος

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Απο αυτά που διαβάζω εκτιμώ οτι πρεπει να βγει το δόντι. Οτι δεν πιάνει η αναισθησία δρν είναι δικαιολογία. Υπάρχουν τροποι να πιασει

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Να επισκεφθείτε γνάθοχειρουργό

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ελπιζω να ειστε καλα. Η επισκεψη σε ειδικό και εμπειρο ενδοδοντιστή θα σας βοηθησει να γινει σωστη διαγνωση και σωστη θεραπεια.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας
    Θα συμβούλευα άμα υπάρχει αυτό το ιστορικο και έχουν γίνει αυτές οι προσπάθειες και δεν κατάφερε να βγει το δοντι να απευθυνθείτε σε γναθοχειρουργο η σε νοσοκομείο.

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Το οίδημα για να υποχωρήσει άμεσα χρειάζεται διπλό σχήμα ενδοφλέβιας αντιβίωσης στην περίπτωση που δεν βλέπετε βελτίωση με την αντιβίωση από το στόμα. Αν μιλάμε για μεγάλο οίδημα, συνήθως η αντιβίωση από το στόμα δεν δρα τόσο άμεσα. Καλό είναι να αφαιρεθεί το δόντι όσο γίνεται πιο άμεσα για να υποχωρήσει πιο εύκολα το οίδημα. Σαφώς όταν υπάρχει φλεγμονή και πρήξιμο, η ένεση δεν πιάνει τόσο εύκολα.

    Παναγιωτάκη Σοφία

    Οδοντίατρος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλό είναι να σας δει άμεσα γναθοχειρουργός. Ιδιώτης ή σε νοσοκομείο.

    Ρήγα Αικατερίνη & Συνεργάτες

    Citydentist Dental Clinic

    Ιλίσια

  • Έτσι όπως τα περιγράφετε, εμπιστευτείτε την γιατρό σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι