• Ωτίτιδα
  • Υποβλήθηκε 18/12/2022

Καλησπερα. Εχω διαγνωστεί με υγρο στο δεξι αυτί λόγω γριπης και ιχμοριτιδας. Πηρα Zithromax 3 μερες, κάνω πλυσεις με ορό και μασαω τσίχλες. Εχει περάσει ωστόσο μια εβδομάδα που νιωθω το αυτί μου βουλωμένο και να βουιζει. Ποσο μπορεί να διαρκέσει αυτο; Μήπως πρεπει να παω παλι σε γιατρό ή θέλει χρόνο; Η μυτη μου τωρα αρχισε να ξεβουλωνει. Ευχαριστώ

10 ειδικοί απάντησαν

  • Εφ'όσον δεν υποχωρεί η συμπτωματολογία θα πρέπει να επισκεφθείτε τον ωρλ σας.

    Dr. Μαλάτος Αντώνιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα. Το σύπτωμα αυτό μπορεί να διαρκέσει από λίγες μέρες μέχρι και λίγες εβδομάδες (πολύ σπάνια). Συνεχίστε να κάνετε πλύσεις για μία εβδομάδα και αν επιμένει το πρόβλημα ίσως χρειαστεί να λάβετε ένα δεύτερο σχήμα αντιβίωσης.

    Κιούσης Νικόλαος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Χολαργός

  • ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ. ΑΝ ΞΕΒΟΥΛΩΣΕΙ Η ΜΥΤΗ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΞΕΒΟΥΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΡΙΝΙΚΟ ΣΠΡΕΙ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΔΡΑΣΗΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΩΡΛ ΘΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΟΥΣΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η θεραπεία που κάνατε είναι ανεπαρκής και μη κατάλληλη για την πάθηση, που αναφέρετε. Πρέπει να επισκεφτείτε τον ειδικό (ΩΡΛ).

    Κωνσταντάρας Νικόλαος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κηφισιά

  • εαν δεν ξεβουλώσει το αυτί σε 15-20 ημέρες πρέπει να το δει ο ΩΡΛ.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Από τη στιγμή που νιώθετε τη μύτη σας καλύτερα, το αυτί συνήθως ακολουθεί. Θα χαρακτήριζα τη θεραπεία σας ελλιπή καθώς σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται και κάποιο αποσυμφορητικό μύτης. Μιλήστε με τον γιατρό σας για να σας δώσει σχετικές οδηγίες.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • Καλημέρα. Πρέπει να πάτε πάλι σε γιατρό. Η αγωγή που αναφέρετε είναι ελλιπής και μετά από μία εβδομάδα θα έπρεπε να είστε αρκετά ή έστω κάπως καλύτερα

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • χρειάζεται κατάλληλη αντιβίωση ( όχι Zithromax) για 10 ημέρες και ρινική αποσυμφόρηση. Σε μη ανταπόκριση στη συνέχεια αγωγή με κορτιζόνη.

    Αβούρης Ιωάννης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πειραιάς

  • Μπορεί να χρειαστεί και 1 μήνα να περάσει! Συνεχίστε όπως σωστά κάνετε

    Γιαννακόπουλος Πολύβιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Περιστέρι

  • Συνηθως το υγρο στο αυτι ( εκκριτικη ωτιτιδα ) θελει περιπου 2 εβδομαδες ή και παραπάνω για να απορροφηθει. Αν μετα απο διαστημα 20 περιπου ημερων εξακολουθειτε να το νιωθετε βουλωμενο, μια επανεξεταση θα ηταν καλη.

    Γκορτσαλή Αθανασία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι