• Ωτίτιδα
  • Υποβλήθηκε 24/04/2023

Καλησπέρα έχει βουλώσει το αυτί μου και πήρα απο το φαρμακείο κάτι σταγόνες και έβαλα αλλά ακόμα δεν μου έχει περάσει.Να το τονίσω ότι δεν έχω κάποιο κρύωμα απλα μου είχε μπει νερό στο αυτί καθώς έκανα μπάνιο.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Πιθανώς έχετε βύσμα κυψελιδος (κερί) και χρειάζεστε καθαρισμό απο κάποιον ωρλ.

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • καλό είναι μετά τον φαρμακοποιό να σε δει και ένας Γιατρός ΩΡΛ.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας, πολύ πιθανό να χρειάζεται καθαρισμό. Πρέπει να απευθυνθείτε στον ΩΡΛ σας.

    Κεφαλίδου Ευθυμία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Από την περιγραφή που κάνετε η πιθανότερη αιτία για το αίσθημα πληρότητας ("βούλωμα") στο αυτί σας είναι η ύπαρξη ενός βύσματος κυψελίδας ("κερί"). Πολύ συχνά η κυψελίδα που παράγεται στον πόρο του αυτιού συσσωρεύεται, τον αποφράσσει και απαιτεί καθαρισμό από έναν Ωτορινολαρυγγολόγο. Ωστόσο, είναι πολύ σημαντικό να αποκλειστούν άλλα αίτια που μπορεί να οδηγούν σε αυτό το αίσθημα πληρότητας όπως το ενδεχόμενο μιας αιφνίδιας βαρηκοΐας ή μιας εκκριτικής ωτίτιδας. Σε κάθε περίπτωση μια εξέταση από έναν Ωτορινολαρυγγολόγο θα καταλήξει με σαφήνεια στη διάγνωση και θα αντιμετωπίσει το πρόβλημά σας οριστικά.

    Χρυσοβιτσιώτης Γεώργιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Μαρούσι

  • Πρέπει να σας εξετάσει Ωτορινολαρυγγολόγος για να δει τί φταίει και να το αντιμετωπίσει.

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί καθαρισμός.

    Κιούσης Νικόλαος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Χολαργός

  • Να επισκεφθείτε ένα ΩΡΛ

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Άλιμος

  • Σίγουρα θα χρειαστεί να γίνει κάποιος καθαρισμός αυτιών από ειδικό με αναρρόφηση.

    Οικονόμου Πάνος MD PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Το πιθανότερο έχει μαζέψει κερί και θέλει καθάρισμα από ΩΡΛ

    Αβούρης Ιωάννης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πειραιάς

  • Πιθανόν κάποιο βύσμα υπάρχει που πρεπει να το αφαιρέσει ΩΡΛ Γιατρος να το βγάλει με ενδοσκόπιο. Μην επιχειρείτε εσείς με μπατονέτες να το αφαιρέσετε.

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΥΣΜΑ ΚΥΨΕΛΙΔΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΩΡΛ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη