• Ωτίτιδα
  • Υποβλήθηκε 23/08/2023

καλημέρα σας....πριν ένα μήνα είχα το αίσθημα του κνησμού και στα δύο αυτιά μου, η κατάσταση επιδεινώθηκε όταν έμεινε μέσα νερό κατα την διάρκεια κολύμβησης. Και ενώ ετοιμαζόμουν να επισκεφτώ έναν σχετικό γιατρό ασθένησα από κόβιντ και δυστυχώς με ήπια συμπτώματα είμαι σε απομόνωση. Ωστόσο τα αυτιά μου χειροτέρεψαν, πονάω, καίνε και έχουν κλείσει με πρήξιμο...και δυστυχώς δεν ακούω σχεδόν καθόλου....τι να κάνω αφού λόγω κόβιντ δεν μπορώ να βγω από το σπίτι;;; να πάρω αντιβίωση;;;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Περιγράφετε συμπτώματα εξωτερικής ωτίτιδος. Μπορείτε να επισκεπτείτε ΩΡΛ τηρώντας τα απαραίτητα μέτρα προστασίας.

    Μπάρκουλας Ευστάθιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • Να πάτε σε Ωτορινολαρυγγολογικο Τμήμα δημόσιου νοσοκομείου ή Κέντρου Υγείας που να δέχεται - εξετάζει ασθενείς θετικούς σε COVID-19

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Καλημέρα, μπορεί να πρόκειται για ωτομύκωση (μύκητες στον ακουστικό πόρο). Σ' αυτήν την περίπτωση χρειάζεται τοπικά κατάλληλη αγωγή. Επικοινωνήστε πρώτα έστω τηλεφωνικά με τον ΩΡΛ σας.

    Κεφαλίδου Ευθυμία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)