• Οστεοπόρωση
  • Υποβλήθηκε 16/04/2024

Διαγνώστηκα. με οστεοπόρωση.Ειχα κάνει 4 ενεσεις prolia και ένα χρόνο μετά αφού την σταματησα διαγνωστικά με οστεοπόρωση ενώ πριν κάνω τις prolia είχα οστεοπενια. Ο γιατρός τώρα μου συνέστησε να κάνω την ένεση forsteo μια την ημέρα για δύο χρόνια. Τι παρενέργειες έχει η forsteo και πόσο θα βοηθήσει Μπορώ να ξανακάνω την prolia;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Όσες Forsteo έχω δώσει, δεν έχουν δημιουργήσει πρόβλημα. Μετά από αυτή την αγωγή, ίσως έχει νόημα να επανέλθετε στο Prolia αλλά αυτό θα το κρίνει ο γιατρός σας τότε.

    Πετρουτσάς Ιάσων

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Βούλα

  • Το λάθος που έγινε στην περίπτωση σας είναι ότι σταματήσατε την prolia ΧΩΡΙΣ να λάβετε σε συνέχιση αλενδρονατη.
    Το prolia μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια μέχρι 15ετια , κ ΑΝ κάποιος θέλει ή πρέπει να το διακόψει , ΠΡΈΠΕΙ να λάβει για ένα έτος αλενδρονατη από το στόμα , ειδάλλως προκύπτει υποτροπή ή/και επιδείνωση της οστεοπόρωσης.
    Το forsteo έχει ένδειξη ΜΟΝΟ σε σοβαρού βαθμού οστεοπόρωση με συνοδά σπονδυλικά κατάγματα , με φυσιολογικά επίπεδα παραθορμονης, έχει μια διαδικασία συνταγογράφησης πολύπλοκη, δεν έχει την ευκολία χορήγησης των άλλων σκευασμάτων κ έχει ως πιθανη παρενέργεια κάποιες σπάνιες περιπτώσεις καρκινογένεσης σε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος