• Όψεις Πορσελάνης
  • Υποβλήθηκε 04/02/2024

Εχει παρατηρηθει ποτε ξανα μετα απο τις οψεις πορσελανης να υπαρξει εντονος πονος στα δοντια κατα το μασημα της τροφης η την απλη πιεση τους; Και αν ναι πως αντιμετωπιζεται αυτο

8 ειδικοί απάντησαν

  • Θα μπορουσε.Αν ο πονος οξυνθει και δεν σταματησει καθολου,ισως χρειαστει να βγαλετε ακτινογραφια να δειτε αν χρειαζεται καποια απονευρωση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εξαρτάται απ'το πως είναι τα δόντια μέσα. Αν είχαν τερηδόνα. Ίσως χρειάζεται κάποια απονεύρωση

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Πρέπει να γίνει ένας έλεγχος της συγκλισης και στατικά σε κεντρική θέση αλλά και στις πλαγιές κινήσεις

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Εχει παρατηρηθει και οι λογοι ποικιλουν αναλογως. Εαν καπου το δοντακι τροχιστηκε μπορει να χρειαζεται απονευρωση για παραδειγμα. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Όχι, δεν έχει παρατηρηθεί. Οι όψεις πορσελάνης κανονικά τοποθετούνται με ελαχιστότατη αφαίρεση οδοντικής ουσίας και είναι πλήρως ατραυματική διαδικασία. Αν είστε Αθήνα επικσεφτείτε έναν ειδικό προσθετολόγο του πανεπιστημίου να τον συμβουλευτείτε για το πρόβλημά σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Δεν θα πρεπει να υπαρχει πονος ποσο ακομα εντονος.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Κάποιες φορές μετά από συγκόλληση προσθετικής εργασίας μπορεί να παρατηρηθεί η κατάσταση που περιγράφετε κ εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Αυτό
    συνήθως υποχωρεί με την πάροδο του χρόνου. Σε περίπτωση που δεν έχει πτωτική πορεία, γίνεται ενδοδοντικη θεραπεία στο υπαίτιο δόντι. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μετα την τοποθετηση οψεων ποσρελανης ,δεν πρεπει να πονατε.Ο τροχισμος που γινεται στους ιστους κατα την παρασκευη των δοντιων, ειναι αμελητεος.Προφανως εχει γινει υπερμετρος τροχισμος των σκληρων ιστων ,για αυτο τον λογο εχετε και ευαισθησια.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου