• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 18/01/2024

το εμφυτευμα στην κατω γναθο συγκεκριμενα ο τραπεζιτης αρχισε να κουνιεται μετα απο 1 εβδομαδα αφου τοποθετηθηκε το δοντι.. σε αυτη την περιπτωση ξανασφιγεται το δοντι η αφαιρειται το εμφυτευμα ; και ποσο καιρο μπορω να κρατησω ενα εμφυτευμα που κουνιεται

15 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται από την αιτία της κινητικότητας. Εάν ξεβιδωθηκε η προσθετική βίδα θα πρέπει να αντικατασταθεί και να την ξανασφιξει ο οδοντίατρος με ειδική ρατσετα. Εάν έσπασε το εμφύτευμα ή έπαθε κάποια βλάβη το οστό δυστυχώς θα πρέπει να αφαιρεθεί το εμφύτευμα. Πρέπει να επισκεφθείτε άμεσα τον οδοντίατρό σας σε κάθε περίπτωση.

    Κιρμανίδου Υβόνη

    Προσθετολόγος

    Καλαμαριά

  • Ισως χρειαστει επανατοποθετηση,οπως και να εχει επικοινωνηστε με τον γιατρο σας να σας δει κλινικα και να αποφασισετε τι θα κανετε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν μπορώ να κρίνω χωρίς να έχω αντικριμενική εικόνα.

    Πότε μπείκε το εμφυτευμα ?

    Πότε μπήκε η θήκη ?

    Πολύ σημαντικό να καταλάβουμε πού οφείλεται η κινητητότητα ?

    Αν κουνιέται το εμφύτευμα, κακό...θα χαθεί.

    Αν έχει χαλαρώσει η θήκη, θελει σφίξιμο.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Συνήθως είναι θέμα σφιξίματος της βίδας του προσθετου δοντιού Αν έχει κινητικότητα το εμφύτευμα πρέπει να αφαιρεθεί

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Να μην το αφήσετε καθόλου! Μπορεί να έχει ξεβιδωθει. Και να κάνετε ζημιά όσο μένει!

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Αν η σχεση οστού-εμφυτεύματος είναι προβληματικη τοτε πρεπει να βγει η βιδα.
    Αν η σχεση εμφυτευματος δοντιου ειναι προβληματικη τοτε μπορει να βιδωθει.
    Ενα εμφυτευμα που κουνιεται ειναι ακαταλληλο να βρισκεται στην στοματικη κοιλοτητα. Ειναι πηγη μικροβιων, μπορει να καταποθει κλπ

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας
    Κουνιέται η θήκη μόνο από πάνω η όλο το εμφύτευμα γιατί είναι δυο διαφορετικά πράγματα…;;;
    Άμα κουνιέται μόνο η θήκη από πάνω απλά ο οδοντίατρος θα το ξανά σφίξει και θα είναι ένταξη άμα κουνιέται το εμφύτευμα το κομμάτι που είναι στο κόκκαλο μέσα τότε θα πρέπει να γίνει άμεσα αφαίρεση

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σας.Δεν μπορώ να ξέρω αν κουνιέται το προσθετικό κομμάτι δηλαδή το δόντι που φαίνεται ή εσωτερικά το εμφύτευμα. Στην πρώτη περίπτωση απλώς βιδωνεται το δόντι από τον γιατρό. Στη δεύτερη αν κουνιέται το εμφύτευμα εσωτερικά σημαίνει ότι δεν έδεσε με το κόκκαλο και θα πρέπει να αφαιρεθεί.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα! Λογικά θα έχει ξεβιδωθεί η βίδα που ενώνει το δόντι με το εμφύτευμα. Πρέπει άμεσα να πάτε να το δει οδοντίατρος γιατί η βίδα αν κουνιέται μπορεί να σπάσει

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Δεν έχω κλινική εικόνα. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει συμβεί.
    Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Αν ο οδοντίατρός σαα σφίξει τη βίδα του δοντιού και σταματήσει η κινητικότητα, σημαίνει ότι απλά σποκοχλιώθηκε. Αν η κινητικότητα συνεχίζεται, σημαίνει ότι το εμφύτευμα δεν έχει καλή οστεοενσωμάτωση, οπότε μάλλον θα πρέπει να αφαιρεθεί.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Δεν μπορείτε να κρατήσετε ένα εμφύτευμα που κουνιέται. Πρέπει να πάτε στον γιατρό σας να δει που οφείλεται.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Η άμεση απορριψη είναι θέμα.θα πρέπει να αφαιρεθεί αμεσα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας, αν κουνιέται μόνο το δόντι που τοποθετήθηκε, τότε απλά θα πρέπει να βιδωθεί ξανά. Αν κουνιέται το ίδιο το εμφυτεύμα, θα πρέπει να βγει το εμφυτεύμα και το δόντι.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Αν πραγματι κουνιεται το εμφυτευμα προφανως εχει χαθει κ πρεπει να αφαιρεθει βρισκοντας μια νεα θεση εμφυτευσης,αν αυτο ειναι δυνατον.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη