• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 21/05/2024

Καλησπέρα σας στα 12 μου είχα ενα δοντί που είχε αρκετή τεριδόνα και ειχέ μείνι μίσο, και ο γιατρός μου το έχτισε και τώρα που είμαι 16 νιώθο το δόντι μου να κουνιέται και οτι θα βγει σύντομα πήγα στον γιατρό και του το είπα και μου είπε οτι θα βάλει θήκη!!! Γίνετε να μπει θήκη απο τι στιγμή που κουνιέται το δόντι? Αν όχι επιτρέται να μου βάλουν εμφύτευμα αν βγει? Αν οχι ειπάρχει μήπως αλλη λύση.. Ευχαριστώ αν απαντήσετε, καλή σας μέρα!

7 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειαζεται εξεταση , παντως αν κουνιεται το δοντι δεν βαζουμε θηκη....

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μπορεί να κουνιέται το χτίσιμο και όχι το δόντι. Θα το δεί ο γιατρός σας να σας για να σας πει τις επιλογές σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • ακτινογραφικη και κλινικη εξεταση καθοριζει την πορεια που πρεπει να ακολουθησετε.

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Βάσει νομοθεσίας εμφ/μα σε άτομο κάτω των 18 απαγορεύεται να μπει.Επισης σε δόντι που έχει κινητικότητα, η θήκη δεν θα προσφέρει τιποτα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλημέρα. Αν κουνιέται δεν θα πρότεινα να μπει θήκη. Αν βγει, εμφύτευμα μπορεί να μπει μετά τα 18. Μπορεί να γίνει κάτι προσωρινό μέχρι να φτάσεις στην κατάλληλη ηλικία. Πρέπει να το δω από κοντά για να σου πω πιο πολλές λεπτομέρειες.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Αν κουνιέται η ρίζα δεν μπαίνει θήκη και σ αυτή την ηλικία δεν επιτρέπεται να μπει εμφύτευμα ακόμα
    Καλό θα είναι να συνεκτιμηθεί η ακτινογραφικη και κλινική εικόνα μαζί με το ιστορικό για την αναζητηση των εναλλακτικών

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Μία μικρή ακτινογραφία δείχνει αν υπάρχει ικανή ποσότητα οστού για να μην βγει το δόντι.
    Αν κουνιέται το δόντι φυσικά δεν βάζουμε θήκη.
    Εμφύτευμα μπορεί να μπεί αλλά λίγο αργότερα. Υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις χωρίς όμως να καταφύγεται σε γέφυρα

    Σουρμελής Αχιλλέας - Smile Ahead

    Οδοντίατρος - Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Μαρούσι