• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 08/01/2024

Καλημέρα σας.Φοραω ολική κάτω μασέλα,την κολλάω 2 φορές την ημέρα. Μπορούν να προστεθούν 2-3 εμφυτεύματα ώστε να είναι σταθερή?

13 ειδικοί απάντησαν

  • Εφοσον ο οργανισμός σας το επιτρέπει , φυσικα.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Ναι, είναι η λεγόμενο επενθετη οδοντοστοιχία
    Χρειάζεται να ελεγχθεί ακτινογραφικά το οστό για να σας δοθούν εναλλακτικές λύσεις

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα σας. Αυτό που προτείνουμε για την κάτω γνάθο είναι η τοποθέτηση 2 εμφυτευμάτων και η μετατροπή της οδοντοστοιχίας σε επένθετη. Δηλαδή να κουμπώνει πάνω στα εμφυτεύματα για να είναι σταθερή.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να κάνετε άλλη μασέλα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπερα σας.Εφοσον υπαρχει αρκετο οστουν να υποστηριξει τα εμφυτευματα,η απαντηση ειναι ναι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ναι φυσικά

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Nαι,προσθετοντας 2-3 εμφυτευματα μπορουμε να φτιαξουμε μια οδοντοστοιχια που θα κουμπωνει πανω σε αυτα.για να ειναι η εργασια τελειως ακινητη χρειαζονται 4 το λιγοτερο.ακομα ομως κ η οδοντοστοιχια που κουμπωνει πανω σε 2 εμφυτευματα ειναι απολυτα ικανοποιητικη αφου ξεκουμπωνει με τη θεληση μας κ δεν "παιζει" στο στομα οπως μια απλη συμβατικη ολικη οδοντοστοιχια.τα εμφυτευματα στην κατω γναθο σε περιπτωση ολικης οδοντοστοιχιας ειναι η απολυτη λυση επιλογης σημερα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ναι. Συνήθως τοποθετούνται 2, στη θέση των κυνοδοντων. Και κουμπώνει πάνω τοτςυη οδοντοστοιχία

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Εαν εχετε αρκετο υψος οστου, τοτε μπορει να σταθεροποιηθει με εμφυτευματα. Συνηθως βαζουμε 4 εμφυτευματα και «βιδωνουμε» σε αυτα μια νεα οδοντοστοιχια, την οποια ο ασθενης φοραει συνεχως, δεν τη βγαζει δηλαδη, και καθαριζεται απο τον οδοντιατρο 2 φορες το χρονο. Αυτες οι οδοντοστοιχιες ονομαζονται υβριδικες και αποτελουν λυση, ειδικα για οδοντοστοιχιες στην κατω γναθο

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα. Εφόσον υπάρχει ο ελάχιστος όγκος οστού που απαιτείται και δεν υπάρχουν περιορισμοί από το ιατρικό ιστορικό μπορουν να τοποθετηθούν 2 εμφυτεύματα. Συνήθως η ολική οδοντοστοιχία ( μασέλα) σχεδιάζεται εκ νέου έτσι ώστε να μπορεί να συνδεθεί με τα εμφυτεύματα όταν αυτά είναι έτοιμα. Σε περίπτωση που η οδοντοστοιχία είναι παλιά, φθαρμένη ή λανθασμένα κατασκευασμένη τα εμφυτεύματα δεν θα βοηθήσουν ιδιαίτερα και μάλιστα μπορεί να οδηγήσουν και σε επιπλοκές (τύπου θραύση της οδοντοστοιχίας, χαλάρωση των κουμπωματων με τα εμφυτεύματα και επιπλοκές στα εμφυτεύματα. Τέλος σημαντική είναι και η κατάσταση παρουσία/απουσία των άνω δοντιών καθώς ... Διάβασε περισσότερα

    Κιρμανίδου Υβόνη

    Προσθετολόγος

    Καλαμαριά

  • Οχι. Θα χρειαστει να κανετε νεα οδοντ/χια που θα στηριχθει στα εμφ/τα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Είναι συνηθισμένη πρακτική να προστίθονται 2 εμφυτεύματα στην κάτω μπροστινή περιοχή. Στην συνέχεια τροποποιείται η οδοντοστοιχία ώστε να κουμπώνει με τα εμφυτεύματα. Έτσι γίνεται πολύ σταθερή. Μιλήστε με τον γιατρό σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα! Αν υπάρχουν οι προυποθεσεις ( υγεία, απαιτούμενο οστό) μπορούν να τοποθετηθούν τα εμφυτεύματα και είτε να μετατραπεί η υπάρχουσα μασέλα ή ιδανικά να φτιαχτεί μια καινούρια. Σίγουρα είναι μια επιλογή που θα βελτιώσει τρομερά την σταθερότητα της και την ποιότητα ζωής σας

    Μοσχονάς Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι