• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 02/03/2024

Γειά σας. Πάνε 10 χρόνια περίπου που έχω ένα εμφύτευμα. Είχα να πάω για καθαρισμό από αρχές του 2019, μετά είχαμε κοβιντ κτλ.με αποτέλεσμα τώρα πριν λίγες μέρες που πήγα, να έχω αρκετή πέτρα. Ο γιατρός έκανε καθαρισμό αλλά τράβηξε και το εμφύτευμα μέχρι που το έβγαλε το δόντι εννοώ όχι την βίδα. Είπε ότι είχε ξεβιδωσει και ήθελε να ελέγξει αν υπήρχε μόλυνση κτλ. Έκανε ακτινογραφία και ειπε ότι είναι μια χαρά. Το πρόβλημα είναι ότι μια βδομάδα μετά τον καθαρισμό, νιώθω πόνο από την εσωτερική πλευρά στο ουλο στη βάση του εμφυτευματος. Δεν ανακουφιζεται με παυσίπονα. Η αίσθηση είναι σαν να μου έχουν καρφώσει μια βελόνα και με πονάει. Στην ουσία νιώθω να πονάει όλο, σαν να έχω πονοδοντο σε ένα αληθινό δόντι. Είναι φυσιολογικό να έχω πόνο επειδή στην ουσία βγήκε το δόντι και το επανατοποθετησε ή συνέβη κάτι σοβαρό; Ρώτησα αν σε κάθε καθαρισμό θα μου βγάζει το εμφύτευμα και ειπε όχι. Επίσης όσο μπόρεσα να δω, νομίζω στην γραμμή του ουλου εκεί σα να είναι λίγο μπλε. Μήπως τραυματηστηκε το ουλο από την προσπάθεια του γιατρού να το καθαρίσει και να το σηκώσει όπως είπε για να το ελέγξει; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την απάντηση σας. Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Όταν το δόντι που βιδώνει στο εμφύτευμα χαλαρώνει και δεν είναι σε επαφή με το εμφύτευμα σ’ αυτή την περιοχή το ούλο μπαίνει σιγά-σιγά στο κενό και το καλύπτει που δημιουργείται εκεί χειρουργικά θέλει να αφαιρεθεί το ούλο σε εκείνο το σημείο που έχει καλύψει το εμφύτευμα όταν ξεβιδωθεί το δόντι πάνω από εμφύτευμα οπότε όταν ξανά βιδωθεί να μην πιέζει το ούλο ίσως κάτι τέτοιο έχει γίνει στην περίπτωση σας και γι’ αυτό έχει γίνει μπλε το ούλο κ Υπάρχει η αίσθηση του τσιμπήματος της βελόνας στο σημείο αυτό επισκεφθείτε τον πάλι και πείτε το πως νιώθετε και να σας εξετάσει

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ισως προκειται για ουλικο προβλημα,οποτε μαλλον ενας περιοδοντολογος θα μπορουσε να σας βοηθησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν είναι φυσιολογικό να υπάρχει τόσο έντονος πόνος. Αν συνεχίζει επισκεφτείτε τον γιατρό σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Ο καθαρισμος των εμφ/των θελει ειδικο ξεστρο για να μην προκληθει βλαβη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια