• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 19/12/2023

Είχα ένα μπροστινό δοντι στην άνω γνάθο. Έγινε αφαιρεση διότι είχε γίνει απορρόφηση ρίζας από το διπλανό δοντι. Και μετά από 3 μήνες πήγα για εμφυτευμα. Η οδοντίατρος μου είπε ότι θα χρειαστεί μοσχευμα δοντιου για να μπορέσει να τοποθετήσει τη βιδα . Όλα καλά μέχρι εδώ. Πέρασαν 5 μήνες και ολοκληρώσαμε τη διαδικασία ομαλά απλά πάνω στο ουλο φαίνεται μια μαυρίλα σαν να σαπίζει. Δεν σαπίζει απλά φαίνεται από το ουλο η βιδα . Μου είχε πει η οδοντίατρος να δώσω χρόνο στο ουλο να αγκαλιάσει το καινούριο δοντι κλπ. Πήγα χθες μετά από σχεδόν 1 χρόνο αναμονής και μου είπε πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Έτσι θα είναι. Μαύρο. Είναι φυσιολογικό τώρα αυτό?

10 ειδικοί απάντησαν

  • Η φυσική πορεία των ούλων μας με τα χρονια, ειναι να απογυμωνουν το δοντι. να το αγκαλιασει μπορει να το κανει μια σωστη τοποθετηση του δοντιου πανω στο εμφυτευμα ή ακομα και μια χειρουργικη αισθητικη μετακινηση των ουλων για να το αγκαλιασουν.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας,δεν μπορώ να σας απαντήσω απόλυτα,προφανώς δεν έχει αρκετό κόκκαλο στην περιοχή παρειακα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλό είναι να πάρετε την γνώμη κάποιου περιοδοντολογου ή γναθοχειρουργου μήπως επιδέχεται κάποια διορθωτική επέμβαση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Για να δωθεί απάντηση θα πρέπει να γίνει μια αξονική τομογραφία άνω γνάθου.Σε κάθε περίπτωση όμως όταν τοποθετείται ένα εμφύτευμα θα πρέπει να περιβάλλεται από οστό.Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να φαίνεται το εμφύτευμα από το ούλο.Αυτο σημαίνει ότι είτε δεν έχει τοποθετηθεί σωστά είτε δεν περιβάλλεται περιμετρικά από οστό.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Το σύμβαμα αυτό σίγουρα δεν είναι επιθυμητό για αισθητικούς λόγους ειδικά στην πρόσθια περιοχή. Μπορείτε να συμβουλευτείτε έναν περιοδοντολόγο ή έναν γναθοχειρούργο για την αντιμετώπιση. Υπάρχει πάντως η πιθανότητα να πρέπει να βγει το εμφύτευμα και να επιλεχθούν άλλες τεχνικές για την επανατοποθέτησή του.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Καλησπέρα σας. Σίγουρα το αποτέλεσμα δεν είναι αποδεκτό και θα πρέπει να διορθωθεί. Αν ο λόγος της μαυρίλας είναι το ίδιο το εμφυτεύμα, τότε θα πρέπει ή να τοποθετηθεί εκ νέου μόσχευμα ή να βγει το υπάρχον εμφυτεύμα και να μπει ένα άλλο σε πιο σωστή θέση, λύσεις που είναι χρονικά και οικονομικά ασύμφορες. Αν ο λόγος της μαυρίλας είναι η προσθετική αποκατάσταση (το δόντι που μπήκε μετά το εμφυτεύμα), τότε θα πρέπει να γίνει πάλι το δόντι, αλλά με μια ολοκεραμική δουλειά (δηλαδή να τοποτετηθεί μια θήκη που θα έχει μόνο πορσελάνη και όχι μέταλλο έτσι ώστε να μην φεγγίζει και να φαίνεται μαύρο.)

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • δεν ειναι μονο αισθητικο το θεμα. αν φαινεται απο το στομα το εμφυτευμα ειναι ευκολο να συγκεντρωνονται εκει μικροβια και μετα να εχει θεμα το εμφυτευμα. θελει πολυ καλο πλυσιμο! αν διορθωνεται,δυστυχως αν δεν το δω δεν μπορω να το πω με σιγουρια

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Απο ο,τι καταλαβαινω φαινεται το σπειρωμα του εμφυτευματος,καθως μαλλον προκειται για μια μικρη απορροφηση του μοσχευματος.Αν δεν εχει θεμα κινητικοτητας δεν χρειαζεται κατι,απλα καντε καλη στοματικη υγιεινη για να μην γινει περαιτερω υφιζηση του ουλου

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δυστυχώς υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις που «φεγγιζει» το σκούρο χρώμα κάτω απο λεπτά ούλα
    Υπάρχουν λύσεις αλλά θέλει υπομονή και επιμονή με επιπλέον επεμβάσεις και μοσχευματα μαλακών και σκληρών ιστών εάν η θέση του εμφυτεύματος είναι ευνοϊκή ενδέχεται να μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα σας

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Θα πρεπει να κάνετε μοςχευμα ουλικού ιστου. Θα το βελτιώσει παρα πολυ

    Δημακοπούλου Χριστίνα & Συνεργάτες

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Ζωγράφου