• Νεφρική ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 13/01/2024

Καλησπέρα η ουρία μου είναι 146 και η κρεατονίνη στα 2.34 ,θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση αυτή πας για αιμοκάθαρση στα επίπεδα αυτά;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, οι τιμές που αναφέρετε είναι πράγματι αυξημένες. Παρόλα αυτά, χρειάζεται περαιτέρω εκτίμηση για να απαντηθεί αυτή η ερώτηση. Μπορεί να είναι μία χρόνια ή μία οξεία βλάβη στους νεφρούς. Είναι χρήσιμο να επισκεφτείτε σύντομα έναν ειδικό νεφρολόγο για να σας κατευθύνει αναλόγως, να σας εξετάσει κλινικά, να ελέγξει την πίεση σας, να τροποποιήσει ενδεχομένως τη φαρμακευτική αγωγή σας και να σας συμβουλεύσει για την περαιτέρω αντιμετώπιση.

    Βαρέτα Γεωργία

    Νεφρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΕΙΤΕ ΣΕ ΝΕΦΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙΤΕ ΣΕ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗ

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Επειδη οι τιμές σας ειναι παθολογικές θα πρέπει να σας δει νεφρολόγος.

    Σταματέλου Κυριακή

    Ειδική Νεφρολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας οι τιμές σας είναι ανεβασμένες αλλά για να σας απαντήσω αν χρειάζεστε αιμοκάθαρση χρειάζομαι και άλλες πληροφορίες όπως αρχικά την ηλικία σας, σωματικό βάρος και οπωσδήποτε το ιστορικό σας δηλαδή τι αλλά προβλήματα υγείας έχετε, τι φάρμακα περνετε, ένα υπέρηχο νεφρών, προηγούμενη εξέταση ουριας και κρεατινινη, διάφορες εξετάσεις αίματος (γενική αίματος να δω αιματοκρίτη, ηλεκτρολύτες, παραθορμονη, γενική ούρων κλπ)Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να επισκεφθείτε Νεφρολογο άμεσα. Ευχαριστώ πολύ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός

  • Εξαρτάται από το φύλο, την ηλικία και άλλους παράγοντες. Κυρίως όμως από τα συμπτώματα και τα συνοδά προβλήματα. Πάντως για κάποιον ενήλικα, κανονικού βάρους σε αυτά τα επίπεδα συνήθως ΔΕΝ χρειάζεται αιμοκάθαρση. Πρέπει όμως να σας παρακολουθεί Νεφρολόγος για να αντιμετωπίσει τις επιπλοκές που εμφανίζονται σε αυτά τα στάδια νεφρικής ανεπάρκειας. Όλα αυτά θα τα συζητήσετε με τον Νεφρολόγο σας

    Σταυρουλόπουλος Αριστείδης

    Νεφρολόγος

    Μοσχάτο