• Μύκητες νυχιών
  • Υποβλήθηκε 15/06/2023

Έχω μύκητες στα νύχια τον ποδιού, πως μπορώ να τα αντιμετωπίσω παρακαλώ?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας
    Αρχικά επισκεφθείτε ένα διαγνωστικό κέντρο της εμπιστοσύνης σας,προβείτε σε καλλιέργεια ονύχων για να διαπιστωθεί.
    Όποια θεραπεία και να ακολουθήσετε ,θα πρέπει να γίνει αρχικός καθαρισμός με επαναλήψεις, (καθορίζονται ανάλογα από:την έκταση ,την εργασία,την ηλικία και την εποχή και την γενική κλινική εικόνα)
    Το ιστορικό σε συνδυασμό με την καθημερινότητά σας και την ανταπόκριση του νυχιού στις απλές ⚕️φυσικές θεραπείες , θα δείξουν αν θα πρέπει να προβείτε σε κάτι πιο ισχυρό ή συνδυαστικό.

    ⚕️Αντιμετώπιση με φαρμακευτική αγωγή ⚕️Αντιμετώπιση με laser ή ειδικη φωτοθεραπεία.

    Κανάκη Βασιλική

    Ποδολόγος

    Κερατσίνι

  • Καλημέρα, η πιο απλή θεραπεία που μπορείτε να κάνετε είναι να προμηθευτείτε κατάλληλο σκεύασμα το οποίο μπορείτε να το βρείτε στο ποδολογικό μας κέντρο. Καλό θα ήταν όμως να μας επισκεφτείτε για να σας ενημερώσουμε αν χρειάζεστε κάτι πιο εξειδικευμένο.
    Οτιδήποτε χρειαστείτε πάντα στη διάθεση σας.
    Με εκτίμηση,

    Καζαμίας Μιχάλης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ποδολόγος

    Πειραιάς

  • Πρώτα από όλα να δούμε τι μύκητα έχετε.Επειτα στοχευμενους καθαρισμούς, ίσως λειζερ και σίγουρα θεραπεία στο σπιτι.Θεωρω με ένα ολοκληρωμένο σχήμα θα έχετε το μέγιστο αποτέλεσμα

    Νικολάου Σοφία

    Ποδολόγος - Αισθητικός

    Κερατσίνι

  • Καλησπέρα σας , το καλύτερο είναι να επισκεφτείτε ποδολόγο ή δερματολόγο

    Ευχαριστώ πολύ

    Κωνσταντίνα Χατζήπαπα

    Ποδολόγος

    Εύοσμος

  • Σε πρώτη φάση να σας δει δερματολογος αν δει κλινικά ότι έχετε μύκητα θα κάνετε καλλιέργεια και μετά ανάλογα το ποσά νύχια έχουν προσβληθεί η την έκταση που έχει στο κάθε νύχι μπορεί να γίνει θεραπεια ή με τοπική αγωγή ή με χάπια

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η αντιμετώπιση της ονυχομυκητιασης γίνεται από κάποιον ειδικό δυστυχώς δεν μπορείτε μόνη σας. Θα πρέπει να ληφθεί δείγμα να γίνει ταυτοποίηση από μικροβιολογικο εργαστήριο και κατόπιν ο ειδικός να το χειριστεί.

    Παπαδοπούλου Μαριάνα

    Ποδίατρος-Ποδολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Επισκεφθείτε επιμελητή ποδολόγο στην περιοχή σας για να σας δώσει την κατάλληλη θεραπεία...

    Δερμιτζάκη Κωνσταντίνα

    Ποδολόγος

    Σητεία

  • Kατ'αρχάς είναι σημαντικό να διαπιστωθεί από τον δερματολόγο αν πρόκειται πραγματικά για μύκητες ονύχων ή κάποια άλλη πάθηση.Ο εργαστηριακός έλεγχος μπορεί να μας βοηθήσει την διάγνωση της ονυχομυκητίασης.Έπειτα ο δερματολόγος κρίνοντας από τον αριθμό των προσβεβλημένων νυχιών,από τον τύπο ονυχομυκητίασης,από την έκταση που καταλαμβάνει στο νύχι ο μύκητας αλλά και από τα τυχόν φάρμακα που λαμβάνει για άλλους λόγους ο ασθενής θα προτείνει την κατάλληλη τοπική ή συστηματική αγωγή ή και συνδυασμό τους.

    Εμμανουήλ Γεώργιος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος