• Μελέτη Ύπνου
  • Υποβλήθηκε 19/09/2023

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτησω,χθες ενώ έκανα άσχημο γενικά ύπνο και διάφορες σκέψεις όταν σηκώθηκα απότομα μετά από κάτι κακό που έβλεπα,δεν ήξερα που βρισκόμουν...Μετά από λίγα λεπτά κατάλαβα...Είναι κάτι σοβαρό? Θεωρείται διαταραχή ύπνου που εντάσσεται σε πρόβλημα εγκεφάλου? Επίσης όταν είμαι γενικά σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση και με απασχολούν διάφορα,πριν κοιμηθώ ακούω φωνές..πχ νόμιζα χθες ότι άκουγα την αδελφή μου να με φωνάζει ενώ στην πραγματικότητα δεν με είχε φωνάξει όπως μου είπε το επόμενο πρωί...Μου έχει συμβεί και άλλες φορές να βλέπω πράγματα πχ τρομακτικά έντομα λίγα λεπτά αφότου με έχει πάρει ο ύπνος ..να τα θεωρώ πολύ αληθινά...ενώ μετά να καταλαβαίνω ότι όντως δεν υπήρχαν.. Θεωρείται βλάβη σε κάποια περιοχή του εγκεφάλου όλα αυτά ή λέτε να είναι επειδή σκέφτομαι διάφορα αυτη την περίοδο και έχω άγχος? Είμαι 22 χωρίς προβλήματα υγείας

4 ειδικοί απάντησαν

  • ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΥΠΝΟΥ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΟ ΑΓΧΟΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ο ψυχολόγος ξέρει. Μπορείς να πάρεις την γνώμη του.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα, μπορεί όλα να οφείλονται στο άγχος αλλά είναι καλύτερα να δεις νευρολόγο.

    Κεφαλίδου Ευθυμία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Στη διαχείρηση του στρες, πάντοτε σύμμαχός μας είναι ο Ψυχίατρος ή ο Ψυχοθεραπευτής μας που θα μας κατευθύνει στη διαχείριση των συμπτωμάτων αυτών και στην αναζήτηση λύσεων και σε άλλες ιατρικές ειδικότητες, αν κριθεί σκόπιμο.

    Μπάρκουλας Ευστάθιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος