• Μελάνωμα
  • Υποβλήθηκε 16/11/2023

Καλησπερα.Ειμαι 25 ετων ανδρας.Ειμαι μελαχρινος και δεν εχω ιστορικο μελανωματος.Γενικα εχω λιγες εως ελαχιστες ελιες στο σωμα μου.Εδω και 4 μηνες εχω βγαλει στο γονατο απο πανω ενα σπιλο εξεχει ελαχιστα απο το δερμα εχει τριχες ειναι αρκετα μικρος στρογγυλος 100% εχει ιδιο χρωμα ολος γενικα δεν παρουσιαζει κατι περιεργο.Τις τελευταιες μερες παρατηρω εναν κνησμο γυρω απο τον σπιλο και τσιμπηματα....επισης αρχιζει να κανει μια ασπρη κρουστα απο πανω αλλα χωρις να υπαρχει αλλαγη στο μεγεθος του η κατι....αρχιζω και φοβαμαι οτι μπορει να ειναι μελανωμα....(δεν υπαρχει ιστορικο) υπαρχει περιπτωση να ειναι καρκινος δερματος προχωρημενος;

1 ειδικός απάντησε

  • Από την στιγμή που έχει κνησμό ένας σπιλος και τα χαρακτηριστικά που αναφέρετε πρέπει να γίνει αξιολόγηση της βλάβης με ειδικό φακό (δερματοσκόπηση ) από έναν ειδικό Δερματολόγο-Αφροδισιολόγο.

    Ζάχου Σωτηρία

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλαιό Φάληρο