• Λιποαναρρόφηση
  • Υποβλήθηκε 12/08/2023

Γεια σας,τα ενεσιμα aqualyx εχουν τα ιδια αποτελεσματα με εκεινα της λιποαναρροφησης για γυναικομαστια?Ποσα της % επιτυγχανει η καθε μεθοδος?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Γ κάθε μέθοδος έχει τις ένδειξεις της. Η επέμβαση για την αντιμετώπιση της γυανικομαστιας , ο συνδυασμός δηλαδή λιποαναρρόφησης και αφαίρεσης του αδένα ( εφόσον είναι ανεπτυγμένος αρκετά) δίνουν άμεςα μόνιμα αποτελέσματα και άκρως εντυπωσιακά. Το squalid είναι ένα ένζυμο που κάνει σταδιακά λιποδιάλυση , δεν επηρεάζει τον αδένα . Έχει ένδειξη εφόσον υπάρχει μικρή ποσότητα λίπους στην περιοχή. Πρέπει λοιπόν να σας δει κάποιος ειδικός και να εκτιμήσει κλινικά ποιά είναι η ιδανική μέθοδος για εσάς. Σίγουρα η επέμβαση ( λιποαναρρόφηση με ή χωρις αφαίρεση αδένα) είναι ανώτερη και πιο αποτελεσματική γιατί έχει μόνιμα αποτελέσματα .

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας,
    Σε μια διπλή τυφλή μελέτη έχει καταγραφεί ότι οι ενέσιμοι λιποδιαλύτες έχουν μια αποτελεσματικότητα της τάξης του 20% μείωσης του επιφανειακού υποδόριου λίπους ανά θεραπεία. Σε μια λιποαναρρόφηση μπορούμε να αφαιρέσουμε θεωρητικά σχεδόν το 100% του υποδόριου λίπους μιας περιοχής, οπότε οι δύο θεραπείες δεν μπορούν να συγκριθούν.
    Σε κάθε περίπτωση σε μια αληθή γυναικομαστία το πρόβλημα είναι ο μαζικός αδένας, οπότε η ενέσιμη λιπόλυση δεν έχει πλέον ένδειξη. Με μια λιποαναρρόφηση μπορούμε να αφαιρέσουμε τμήμα του αδένα αλλά επίσης δεν είναι το gold standart γιατι παραμένει πάντα μέσα ενα κομμάτι του αδένα που εν δυνάμει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιαφλιάκης Απόστολος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Σε καμία περίπτωση. Η injection lipolysis, μπορεί ίσως να βοηθήσει σε ελάχιστο ποσοστό 3 - 8 %, σε αντίθεση με την Λιποαναρρόφηση που έχει επιτυχία 90 -100 %

    Μάνταλος Παναγιώτης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Το αποτελεσμα δεν είναι το ίδιο.Είναι δύο διαφορετικές μέθοδοι. Με τα ενέσιμά έχουμε μείωση του ποσοστού του λίπους του μαστού το αποτέλεσμα λοιπόν εξαρτάται από το ποσοστό του λίπους που αποτελεί το μαστό του ασθενή. Η λιποαναρρόφηση. είναι επεμβατική μέθοδος και είναι πιο προβλέψιμα τα αποτελέσματα της. Τις περισσότερες φορές όμως στην γυναικομαστία χρειάζεται να γίνει και εκτομή του μαζικού αδένα. Για ακόμη καλύτερο αποτελέσματα.

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Η λιποαναρρόφηση έχει γενικά καλύτερα αποτελέσματα ασχέτως της περιοχής. Επίσης πολλές φορές το πρόβλημα στη γυναικομαστία είναι ο υπερτροφικός αδένας και όχι το λίπος. Στην περίπτωση αυτή καμία τεχνική από τις 2 δεν θα έχει αποτέλεσμα

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Όχι, η λιποαναρρόφηση είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος ανάμεσα σε αυτά τα δύο.

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Συνήθως η γυναικομαστία απαιτεί χειρουργείο

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες