• Νήματα Προσώπου (Lifting)
  • Υποβλήθηκε 05/07/2023

Έχω βάλει νήματα στο πρόσωπο και στο σημείο που περασαν δεν επουλώνει και έχει σαν κουβαρακι και βγάζει ξερό δέρμα εχει δυο μήνες τώρα ,ειναι πιο πάνω απο το αυτί μέσα στο τριχωτο

8 ειδικοί απάντησαν

  • Η κατάσταση που περιγράφετε με την απουσία επούλωσης και την ξηρότητα του δέρματος, μπορεί να συμβαίνει για διάφορους λόγους. Είναι δύσκολο να καθορίσουμε το ακριβές αίτιο χωρίς να σας εξετάσει ένας ιατρός.
    Ωστόσο, μερικοί από τους πιθανούς λόγους που μπορεί να προκαλούν αυτά τα συμπτώματα, μετά από την τοποθέτηση νημάτων στο πρόσωπο περιλαμβάνουν:
    *Έλλειψη επούλωσης: Ορισμένες φορές, ο οργανισμός μπορεί να μην επουλώνει κανονικά σε ορισμένες περιοχές, ίσως λόγω της τοποθέτησης των νημάτων ή λόγω της αντίδρασης του σώματος στο υλικό των νημάτων.
    *Λοίμωξη: Μια λοίμωξη στην περιοχή των νημάτων μπορεί να προκαλέσει φλεγμονή, δυσκολία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε τον ιατρό σας να σας δει και να σας προτείνει μια λύση. Από αυτά που αναφέρετε πρόκειται για κατι επιφανειακό., που πιθανότατα τοπική αγωγή θα το βοηθήσει. Αλλά θα ήταν δόκιμο να σας δει ο ιατρός σας. Αυτό είναι το σωστό.

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα. Μπορεί να επηρεάζουν διάφοροι παράγοντες για την επούλωση.
    Πιθανόν το νήμα είναι πολύ επιφανειακό σ εκείνο το σημείο και δεν αφήνει να επουλώσει το δέρμα. Δε μπορώ να σας απαντήσω με σιγουριά όμως γιατί δεν το έχω δει.
    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • θα έλεγα μην το πειράζετε συνεχώς. Τα μπάνια στην θάλασσα ίσως να βοηθούσε στην επούλωση

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Πρέπει να κοπεί ο κόμπος που υπάρχει κάτω από το σημείο που περιγράφετε για να επουλωθεί το δέρμα.

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στον ιατρό που έκανε την εφαρμογή

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να επισκεφθείτε τον ιατρό σας να σας εκτιμήσει. Πολλές φορές συμβαίνει αυτό αν είναι λίγο επιφανειακά το νήμα αλλά διορθώνεται

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Πιθανότατα είναι οι κόμποι του νήματος και θ απορροφηθούν αλλά ο θεραπων ιατρός σας ξέρει καλύτερα

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες