• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 02/12/2023

Στα 18 μου διαγνώσθηκα με κερατωκονο. Αφού δοκίμασα όλους τους τρόπους (σκληρούς, ημίσκληρους φακούς) χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, κατέληξα σε μεταμόσχευση κερατοειδούς στα 23 μου με επιτυχία. Η όραση μου στο ενα μάτι με διόρθωση 10/10, ενώ στο άλλο μάτι είναι 5/10. Έχω και αστιγματισμό και μυωπία. Μπορώ να κάνω λέιζερ σε μεταμοσχευμενα μάτια; Η όραση μου στο ενα μάτι από 5/10 θα βελτιωθεί στα 10/10 ή θα παραμείνει ίδια; Αξίζει ο κόπος να προχωρήσω; Ευχαριστώ.

6 ειδικοί απάντησαν

  • η οραση δεν ειναι πιθανο να βελτιωθει μετα απο το λειζερ. απλα θα διωξει τους βαθμους μυωπιας και αστιγματισμου. τεχνικα θα μπορουσε να γινει λειζερ σε μεταμοσχευμενο κερατοειδη

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας,
    Η πολυπλοκότητα της πάθησής σας καλό θα είναι να εκτιμηθεί από συναδέλφους που είναι εξειδικευμένοι σε θέματα που έχουν να κάνουν με τον κερατοειδή.

    Παπαχαραλάμπους Ευδοκία

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Διαθλαστικό λέιζερ γίνεται σε μεταμοσχευμένα μάτια. Το αποτέλεσμα εξαρταται από το διαθλαστικό σφάλμα, την ποιότητα που έχει το μοσχευμα, το είδος της κέρατο πλαστικής και το χρονικό διάστημα που έχει παρέλθει από τα χειρουργεία. Η πρόγνωση παρόλα αυτά είναι περιορισμένη και σε γενικές γραμμές θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί πριν προβούμε σε κάτι ανάλογο.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Εννοείται ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΤΕ να κάνετε laser πάνω σε μεταμόσχευση κερατοειδούς. Το πιο πιθανόν να καταστραφεί η μεταμόσχευση.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Δεν νομίζω ότι μπορείτε.
    Είναι ρίσκο.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Σε μεταμοσχευμένα μάτια είναι σαφώς καλύτερο να βάλουμε φακικό ενδοφακό (ICL), από το να κάνουμε laser.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς