• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 13/03/2024

Καλησπέρα σας είμαι 19 χρόνων και έχω μυωπία 1.50 μπορώ να κάνω λειζερ,?

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, λόγω μικρής ηλικίας είναι πολύ πιθανό η μυωπία σας να παρουσιάσει κάποια αυξομείωση τα επόμενα 4-5 χρόνια. Επομένως το πρώτο κριτήριο είναι να έχουμε σταθερή διάθλαση (σταθερή μυωπία) τους τελευταίους 12 μήνες τουλάχιστον πριν προχωρήσουμε σε διαθλαστική επέμβαση. Καλό θα ήταν να εξετάζεστε μια φορά το χρόνο εως την ηλικία των 25 ετών περίπου. Ευχαριστώ

    Ντόρα Ευθαλία

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Η ηλικία σου είναι μικρή.
    Το ίδιο και η μυωπία σου.
    Αργότερα.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορειτε να κάνετε λέιζερ μετα των 22 χρονων και ο βαθμος μυωπίας να μην εχει ανέβει τα τελευταία 2 χρονια.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Εαν δεν υπαρχει καποια αλλαγη στους βαθμους τον τελευταιο χρονο ναι

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Ναι μπορείτε υπό προϋποθέσεις

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Αν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος καλύτερα ανα περιμένετε γιατί μπορεί να επανελθει

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Μονο εαν ειστε σε καποια στρατιωτικη σχολη ή στο Λιμενικο οπου χρειαζεται πληρης απεξαρτηση απο τα γυαλια!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Αν η μυωπία σας είναι σταθερή, βεβαίως μπορείτε να κάνετε διόρθωση με laser.

    Η ομάδα Venus Medicine Clinic

    Τσιούμας Σωτήριος - Venus Medicine Clinic

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος με εξειδίκευση στην Αισθητική Ιατρική - Οφθαλμοπλαστική

    Ηλιούπολη

  • Και βέβαια μπορείτε να κάνετε λέιζερ αλλά αν θέλετε τη γνώμη μου θα σας απέτρεπα καθώς η μυωπία σας θα σας είναι πολύ χρήσιμη αργότερα για την πρεσβυωπία.

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Εφόσον πραγματοποιηθεί ο προεγχειρητικος ελεχγοςκαι εναι όλα εντάξει βεβαιως

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα σας, πρεπει να έχετε σταθερή μυωπία τουλάχιστον 1-2 χρονια και να γίνει κατάλληλος προεγχειρητικός έλεγχος για να δώσουμε απάντηση .

    Αντωνιάδου Χριστίνα

    Οφθαλμίατρος