• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 07/06/2023

Καλησπέρα, Έκανα laser trans-prk για διόρθωση μυωπίας. Προ αυτού, είχα λάβει αγωγή για την ακμή. Τώρα, στον ένα μήνα μετά την επέμβαση, υποφέρω από σοβαρότατη ξηροφθαλμια. Χρησιμοποιώ κολλύρια ανά δέκα περίπου λεπτά, ενώ και τα punctual plugs που βάλαμε δεν έχουν βοηθήσει την κατάσταση. Πριν την επέμβαση, είχα λάβει αγωγή για ακμή. Υπάρχει περίπτωση να μη διορθωθεί; Κι αν όχι, ποσό καιρό θα πάρει;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Θα βελτιωθεί η εικόνα σε βάθος 6 μηνών αλλά εαν μιλάμε και punctal plugs ίσως τα πράγματα είναι πιο δύσκολο να διορθωθούν. Χρειάζεται συνεργασία και με δερματολόγο για βελτίωση της κλινικής εικόνας

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Οι διαθλαστικες επεμβασεις εχουν στις επιπλοκες την ξηροφθαλμια.Ειδικα αν ειστε γυναικα στην εμμηνοπαυση.Απευθυνθειτε σε ειδικο

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • ειναι απιθανο να μν βελτιωθει. με τον ενα ή με τον αλλο τροπο., αλλα το ποσο καιρο θα παρει, δ μπορει να σας το απαντησει δυστυχως κανεις. συνηθως ομως οχι πολυ

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Θα διορθωθει.Υπομονη περιπου 1-2 μηνες για prk.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Θέλει εντονη ενυδατική θεραπεία με τα σωστά κολλύρια και αλοιφη διότι το μάτι έχει υποστεί εξάχνωση κυττάρων κατά την σμίλευση του και χρήζει αποκατάστασης και του δακρυικου φιλμ . Όποτε οπλιστείτε με υπομονη και θα ανταμειφθείτε .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Όταν καποιος πέρνει φάρμακα για ακμή πρέπει να περάσουν 6 μήνες αφού το σταματήσει για να κάνει laser. Η κατάσταση θα βελτιωθεί μετά από αρκετούς μήνες. Θέλει αλοιφη κάθε βράδυ. και ειδικά κολλύρια για την ξηροφθαλμία.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη

  • Τι θεραπεια ειχατε παρει για ακμη;

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό