• Κύστη κόκκυγος
  • Υποβλήθηκε 29/01/2024

Καλησπερα, ειχα μια κυστη-περιεδρικο αποστημμα στο οποιο πραγματοποιηθηκε παρακεντιση. Επειτα απο 1 μηνα συνεχιζε να παραγει πυον με την χρηση αντιβιωσεων. Υποβληθηκα σε επεμβαση για διανοιξη και παροχετευση. Μετα απο μισο μηνα επεκταθηκε δευτερη κυστη στην απεναντι μερια της περιεδρικης περιοχης οπου εν τελει με την πραγματοποιηση δευτερης επεμβασης και ενωση αυτων των δυο η περιοχη και οι πληγες εχουν αρχισει να ηρεμουν. Πραγματοποιείται καθημερινος καθαρισμος με οξυζενε, μπεταντιν, φυσιολογικο ορο για να καθαριζεται μεσα και να κλεισουν αρμονικα απο μεσα προς τα εξω. Μετα απο μαγνητικη δεν υπαρχει ενωση με το εντερο καποιου συριγγιου. Τωρα συνεχιζω τους καθαρισμους και οι πληγες κλεινουν σιγα σιγα. Υπαρχει περιπτωση να σχετιζεται με νοσο του Crohn παρολο που δεν εχει σχεση με το εντερο; Επισης χρειαζεται κωλονοσκοπηση; Ή ηταν ενα ατυχες γεγονος εαν δεν ξαναβγει καποιο ξανα.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Η ΝΟΣΟΣ CROHN ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΣΥΡΙΓΓΙΑ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΡΑΥΜΑΤΩΝ ΕΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟ ΘΕΡΑΠΟΝΤΑ ΙΑΤΡΟ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Συνήθως δεν υπάρχει σχέση με Crohn, αλλά η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας.Συνήθως τα περιεδρικά αποστήματα μετά απο την οξεία φάση των πρώτων 2 μηνών θα δείξουν κάποια επικοινωνία έστω και μικρή με το έντερο. Δηλαδή συνήθως μετά απο καποιο καιρό θα υπαρξει περιεδρικό συρίγγιο. Για το λόγο αυτό η Μαγνητική τομογραφία δεν πρέπει να γίνει άμεσα ετσι ώστε να έχει περασει η αρχική φλεγμονή. Η νόσος του Crohn έχει σχέση και με περιεδρικά αποστήματα και με περιεδρικά συρίγγια. Η κολονοσκόπηση ενδείκνυται εφόσον υπάρχουν χρόνια ενοχλήματα απο το έντερο και επιβάλλεται να γίνει μετα την ηλικία των 50 ετων . Ελπίζω να σας απάντησα στα ερωτήμστά σας. Είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Αν είστε 45 και πάνω επιβάλλεται κολονοσκόπηση γιά προληπτικούς λόγους,ασχέτως του αποστήματος

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Υπαρχει αυτο το ενδεχομενο για αυτο και μετα τη συγκλιση των τραυματων καλα ειναι ειναι να γινει μια κολοσκοπηση

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός