• Κύστη κόκκυγος
  • Υποβλήθηκε 14/02/2024

Καλησπερα σας. Εδώ και Τρία χρόνια έχω κύστη κόκκυγος στην ουρά. Δεν έχω κάνει επέμβαση γιατί μου έχουν πει πως θα πρέπει να μείνω ξαπλωμένος και δεν ήταν η κατάλληλη περίοδος να σταματήσω τη δουλειά. Ανά διαστήματα βλέπω αίμα. Τι μπορώ να κάνω μέχρι να κάνω την επέμβαση. Χρειάζεται να μεινω σπιτι πολλές μέρες μετά από την επέμβαση;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα!
    Υπάρχουν σύγχρονες μέθοδοι αντιμετώπισης
    Δε χρειάζεται να απουσιασετε καθόλου από την εργασία σας, ούτε να μείνετε κλινήρης

    Κουζανίδης Νικόλαος

    Γενικός Χειρουργός

    Νέα Ιωνία

  • Αν θέλετε γρηγορότερη επιστροφή στη δουλειά η καλύτερη μέθοδος είναι με laser diode ( silac).

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Γειά σας. Η μετεγχειρητική πορεία εξαρτάται απο το μεγεθος της κύστεως κόκκυγος και απο τη μέθοδο του χειρουργείου. Είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία.

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα, σήμερα χρησιμοποιούμε νέες τεχνικές που απαιτούν ελάχιστη νοσηλεία, προκαλούν μικρό τραύμα, χρειάζονται απλές και ανώδυνες αλλαγές και προσφέρουν γρήγορη ανάρρωση. Δεν χρειάζεται να μείνετε στο σπίτι πολλές μέρες. Αν σας ταιριάζει μια τέτοια τεχνική πρέπει να σας εκτιμήσει χειρουργός από κοντά. Μέχρι τότε:
    Kρατήστε την περιοχή καθαρή και στεγνή,
    Aπομακρύνεται τρίχες και βρωμιές
    Τακτική καλή καθαριότητα
    Κάντε αποτρίχωση με laser.
    Χάστε βάρος, μην καπνίζετε
    Περιορίστε την καθιστική θέση
    Φορέστε άνετα ρούχα και εσώρουχα.

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλα ειναι να γινεται ενιοτε ληψη αντιφλεγμονωδους αγωγης ανα τακτα χρονικα διαστηματα ετσι ωστε να παραμενει ανενεργο.Οσον αφορα την τεχνικη με λειζερ η επιστροφη ειναι αμεση

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καληςπερα δεν χρειάζεται να μείνετε σπίτι μετα το χειρουργειο ίσα ίσα επιστρέφεται στην δουλειά σας κανονικά τις επόμενες μέρες . Δν χρειάζεται να κάνετε κατι πριν την επέμβαση μόνο αν σας ενοχλήσει όποτε καλο θα ήταν να την δει κάποιος μηπως έχετε φλεγμονή, πριν την επέμβαση καλο θα ήταν να κάνετε αποτρίχωση laser στο σημείο ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες υποτροπής μετα απο κάποιο χειρουγειο στην περιοχη

    Πρωτόπαπας Γιαννούλης

    Γενικός Χειρουργός

    Γκύζη

  • Καλό ξύρισμα της περιοχής και καθαριότητα.Οσο αφορά την επέμβαση δεν χρειάζεται να μείνετε ξσπλωμενος

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • To μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να ξυρίζετε την περιοχή από τρίχες.
    Μετά την επέμβαση μπορείτε να πάτε σπίτι την ίδια μέρα συνήθως και να κάνετε δουλεία γραφείου μόνο. Δε χρειάζεται να μένετε σπίτι. Μπορείτε να επιστρέψετε σε κανονικές επάγγλεματικές δραστηρίοτητες και άσκηση μετά από 2-3 εβδομάδες (μερικές φορές και νωρίτερα ανάλογα με την τεχνική που θα επιλεγεί)

    Καπούλας Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πανόραμα

  • Υπάρχουν πολλές χειρουργικές μέθοδοι και τεχνικές αντιμετώπισης της κύστης κόκκυγα, αλλά καμμία δεν απαιτεί παραμονή στο κρεββάτι μετεγχειρητικά. Θα μπορείτε άμεσα να επιστρέψετε στην εργασία σας

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αμέσως επέμβαση και δεν χρειάζεται να μείνετε ούτε μια μέρα στο σπίτι

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι