• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 02/03/2023

-Κοπέλα 25 ετών. Φοβάμαι πολύ τα αποτελέσματα του τεστ παπ πρώτη φορά. Παραμέλησα το τεστ παπ για 3 χρόνια και από τότε είχα ορισμένους ερωτικούς συντρόφους , και κάποιες φορές χωρίς προφύλαξη. Πήγα σήμερα στον γυναικολόγο και δεν είδε τίποτα για κονδυλώματα , του φάνηκαν όλα οκ. Αγχώνομαι πολύ όμως μήπως έχω καρκίνο. Παράλληλα η τωρινή μου μακροχρόνια σχέση εμφάνισε ένα πολύ μικρό εξόγκωμα στο πέος του, σαν ένα μικρό κομμάτι εξτρα δέρματος. Υπάρχει περίπτωση να έχει κονδυλώματα ; Θα είχα και εγώ; Έιχαμε επαφή χωρίς προφύλαξη …

5 ειδικοί απάντησαν

  • ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • τα κονδυλωματα εμφανιζονται μετα 6 μηνες και αν κανατε το εμβολιο ποτε

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, δεν χρειάζεται να έχετε τόσο μεγάλο άγχος για τα αποτελέσματα. Ενα μικρό ποσοστό γυναικών που κολλανε καποιο στέλεχος hpv υψηλού κινδύνου θα μεταπεσει μετά απο πολλά χρόνια σε κακοήθεια. Αν ειστε εμβολιασμενη κατα του hpv και κάνετε συχνά τον προληπτικό σας έλεγχο δεν χρειάζεται να φοβάστε.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Θα πρέπει να γίνει πλήρης γυναικολογικός έλεγχος

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Ναι μπορεί ο σύντροφός σας να έχει κονδυλώματα θα πρέπει να απευθυνθεί σε δερματολόγος-αφροδισιολόγος

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας