• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 07/07/2023

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για τον hpv. Είμαι 21, έκανα το πρώτο μου τεστ ΠΑΠ και διαγνωστικά με χαμηλόβαθμες άλλοιωσεις LSIL . Είμαι εμβολιασμών. Ο τωρινός μου σύντροφος μου έχει αναφέρει ότι στο παρελθόν αρκετές φορές δεν χρησιμοποιούσε προφυλακτικό. Εγώ πάντοτε χρησιμοποιώ. Είχα έναν ακόμα σεξουαλικο σύντροφο στο παρελθόν. Δεν γνωρίζω από ποιον κόλλησα. Αλλά ανυσηχω αν συνεχίσω τις επαφές με προφυλακτικό με το αγόρι μου υπάρχει περίπτωση να χειροτερεψει η κατάσταση μου; Η να πάρω μεγαλύτερο ιικο φορτίο; Μήπως θα έπρεπε να κάνει κάποιες συγκεκριμένες εξετάσεις το αγόρι μου πριν συνεχίσουμε; Ανυσηχω και γι αυτόν γιατί μου έκανε στοματικο σεξ στο παρελθόν πριν μάθω ότι έχω λοίμωξη hpv

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Σε πρώτη φάση καλο θα ήταν να γίνει ένας HPV DNA ή και mRNA έλεγχος και να μιλήσετε με Γυναικολόγο για να βγάλετε ένα σαφες πλάνο αντιμετώπισης για το LSIL.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε από ποιον σύντροφο κολλήσατε τον ιό. Πιθανόν αν δεν έχετε χρησιμοποιήσει προφυλακτικο να έχει κολλήσει ή κ να σας έχει κολλήσει κι αυτός. Θα συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε πάντα προφυλακτικό, θα προσέξετε να αυξήσετε το ανοσοποιητικό σας με βιταμίνες, διακοπή καπνίσματος, καλή διατροφή, χωρίς στρες και ξεκούραση.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Δυστυχώς δεν υπάρχουν εξετάσεις για Hpv στους άντρες

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε πάντα προφυλακτικό και όχι μόνο για HPV. Παρολαυτα ο περιορισμός των επαφών δεν έχει κανένα νόημα καθώς πλήρη προστασία παρέχει μόνο η αποχή. Το γεγονός ότι είσαι εμβολιασμένη σε προστατεύει από κακοήθεια. Γενικώς φροντίζουμε τον εαυτό μας, κάνουμε τον τακτικό μας έλεγχο και επισκεπτόμαστε τον ειδικό γιατρό κάθε φορά που παρατηρούμε κάτι περίεργο.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Δε χρειάζεται να ανησυχείτε. Οι λοιμώξεις από HPV είναι αρκετά συνηθισμένες σε αυτές τις ηλικίες και πολύ συχνά υποστρέφουν (δηλ. καταπολεμούνται από το ίδιο μας το ανοσοποιητικό σύστημα). Επίσης, είναι θετικό ότι έχετε εμβολιαστεί άρα μάλλον είστε καλυμμένοι από τους πιο επικίνδυνους υποτυπους του HPV. Ίσως το μόνο που θα έκανα παραπάνω στην περίπτωση σας είναι ένα HPV DNA test και μια κολποσκόπηση. Εάν δεν παραμελήσετε τον έλεγχο σας είμαι σίγουρος ότι δεν έχετε να φοβηθειτε τίποτα. Εύχομαι να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο και καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Να λειτουργείς κανονικά

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας