• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 18/04/2023

Καλησπέρα..Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας .Συγνωμη για την παράλειψη σημαντικών στοιχείων. Είμαι 37 ετών,χωρίς παιδί σε σχέση εδώ και 6 χρόνια .Τεστ Παπ κάνω κάθε χρόνο ανελλιπώς εκτός από το 2022 που δεν έκανα κ το έκανα τώρα ....μέχρι τώρα βγαίναν όλα καθαρά....επίσης δεν έχω καπνίσει ποτέ μου κ στη διατροφή μου θεωρώ ότι προσέχω .. Δεν σας κρύβω ότι έχω αγχωθει αρκετά.. Επίσης μια απορία που έχω είναι γιατί ο κυτταρολόγος συστήνει επανάληψη στο 3μηνο? Κ όχι απευθείας κολποσκόπηση με τα ευρύματα που έχει βρει

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Αν στο παπ-τεστ ανιχνεύθηκε ο ιος HPV, ή υπόνοια αυτού τότε θέλουν να επιβεβαιώσουν ή όχι την διάγνωση. Δεν αναφέρετε τα ευρήματα....κανονικά αν κανείς από τους δύο δεν είχε πρόσφατα άλλες επαφές και δεν έχει ιστορικό HPV, είναι δύσκολο να κολλήσει αν και οι γυναίκες καμμιά φορά μπορούν να κολλήσουν και από τουαλέτα ακριβώς γιατί κάθονται....το κάπνισμα και η διατροφή βοηθούν έμμεσα με την θωράκιση του ανοσοποιητικού αλλά σίγουρα δεν προστατεύουν απόλυτα, ειδικά αν υπάρξει έκθεση στον ιό....

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Ποιο ηταν το αποτελεσμα του test Παπανικολαου κ εαν κανατε συμπληρωματικα hpv dna test.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Δεν είναι εύκολο να γνωρίζουμε αυτό το μήνυμα σε ποιο προηγούμενο είναι συνέχεια. Ο κυτταρολόγος μπορεί να συστήσει επανάληψη σε 3 ή 6 μήνες (ανάλογα με την κυτταρολογική εικόνα) και τότε κολποσκόπηση, ειδικά σε χαμηλού βαθμού βλάβες.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Ο κυτταρολόγος κάνει απλά μια σύσταση που η αλήθεια είναι ότι δεν περιγράφεται σε κάποιες κατευθυντήριες οδηγίες από αυτές που εγώ γνωρίζω. Ο γιατρός σας είναι αυτός που αποφασίζει με τα δεδομένα που έχει πως θα διαχειριστεί την κάθε περίπτωση. Καλή συνέχεια και πάλι.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου