• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 20/10/2023

Καλησπέρα, βγάζω 1 φορά το χρόνο 1 με 2 κοδυλοματα, κανό θεραπεία αλλά ενίοτε επανέρχονται μετά από κάνα χρόνο η 6 μήνες, είμαι άντρας 47 χρόνο, μπορο να κάνω το εμβόλιο του hpv, επί πληρωμή, θα έχει κάποιο αποτέλεσμα, ευχαριστώ

3 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχουν πολλοί τύποι του ιού Ηpv που προκαλούν τα κονδυλώματα. Το οτι κάνετε την θεραπεία και εξαφανίζονται τα κονδυλώματα δεν σημαίνει ότι έχει καταπολεμηθεί ο ιός, άρα διατρέχετε πάντα την πιθανότητα να εμφανίσετε ξανά κονδυλώματα. Τώρα όσο αφορά το εμβόλιο, αυτό προσφέρει ανοσία έναντι κάποιον τύπων του ιου αυτού που προκαλεί τα κονδυλώματα. Αν υποθέσουμε οτι είστε σε σταθερή σχέση και τα κονδυλώματα σας τα προκαλούν συγκεκριμένοι ιοί που έχετε ήδη έρθει σε επαφή, το εμβόλιο δεν θα σας προσφέρει κάτι. Συμβουλευτείτε για κάθε απορία σας, έναν Δερματολόγο-Αφροδισιολόγο.

    Ζάχου Σωτηρία

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα ,μετά από σωστή θεραπεία των κονδυκωματων και συνδιαστικη τοπική αλλά και συστηματική ανοσοδιεγερτικη θεραπεία σε συνδιασμο με τροποποίηση της διατροφής κλπ,πιθανοτατα σταματήσει να σας απασχολεί το πρόβλημα .Αν επιμείνει ενδεχομένως να βοηθούσε και ο εμβολιασμός.

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Θα έχει αποτέλεσμα για από δω και μετά αυτά χρειάζονται καλό καυτηριασμό

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι