• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 10/05/2023

Καλησπέρα σας, Είχα βγάλει πριν 4 μήνες ένα μικρό πιθανώς κονδυλώμα καφέ κοντά στους μηρούς. Λέω πιθανώς γιατί δε παρθηκε βιοψία αλλά καυτηριάστηκε. Από τότε φοβάμαι να έχω επαφές με νέους συντρόφους. Χθες πήγα στον δερματολόγο και δεν είδε κάτι εξωτερικά. Ποτε επιτρέπεται να έχω σεξουαλικές επαφές; Πάντα με προφύλαξη εννοείται αλλά η περιοχή π το είχα βγάλει δεν καλύπτεται από το προφυλακτικό. Φοβάμαι πολύ μη κολλήσω κάτι κάποιο νέο σύντροφο. Το τεστ Παπ είναι οκ. Χρειάζεται να το αναφέρω ότι είχα; Κι αν ναι πως κάνουμε αυτή τη συζήτηση χωρίς ο άλλος να μας παρεξηγήσει. Φοβάμαι πολύ αν το πω σε νέο σύντροφο μήπως μαθευτει.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, δεν υπάρχει λόγος πανικού, οι περισσότεροι σεξουαλικά ενεργοί ενήλικες είναι ασυμπτωματικοί φορείς του hpv, ο οποίος ιός είναι υπεύθυνος για τα κονδυλώματα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΒΙΟΨΙΑ ......ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω την ανησυχία σας αλλά πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να αισθάνεστε έτσι. Το 80-90% των γυναικών μέχρι την ηλικία των 25 έχουν έρθει σε επαφή με τον ιό. Άλλες των εκδηλώνουν και άλλες όχι. Άρα τίποτα ξεχωριστό δεν υπάρχει στην περίπτωση σας. Τα κονδυλωματα στην πλειονότητα των περιπτώσεων οφείλονται σε λοίμωξη από ιούς HPV χαμηλού κινδύνου άρα ακόμα και να είχατε κάτι (που δεν είναι και σίγουρο) δεν θα προκαλέσετε κάποιο ανεπανόρθωτο κακό σε κάποιον. Το αν το αναφέρετε στον σύντροφό σας είναι κάτι που εσείς πρέπει να αποφασίσετε και δυστυχώς κάποιοι μπορεί να μην κατανοήσουν, κυρίως λόγω έλλειψης ενημέρωσης και γνώσης. Εν... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Αν ήταν κονδυλώματα θα ειχε πολλαπλασιαστει

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν χρειάζεται να γίνει αναφορά ούτε να υπάρχει φόβος , συνήθως τα κονδυλώματα υποτροπιάζουν το πρώτο δίμηνο

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Δεν χρειάζεται να φοβάσαι, δεν υπάρχει τρόπος πλήρους προφύλαξης από ιούς ανθρωπίνων θηλωμάτων (HPV) παρά μόνο η αποχή και αυτό ισχύει για όλους. Χρειάζεται να κάνουμε τον αντίστοιχο εμβολιασμό, να φοράμε πάντα προφυλακτικό, να κάνουμε τον ετήσιο τακτικό γυναικολογικο μας έλεγχο αλλά και έκτακτο όταν εμφανιστεί κάποιο σύμπτωμα ή βλαβη και κυρίως να φροντίζουμε την υγεία μας με τον τρόπο ζωής μας.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό