• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 27/03/2023

Καλησπέρα.. έκανα τεστ παπ η γυναικολόγος μ πήρε και εξτρα δείγμα που το πήγα στην μικροβιολογο για κολπίτιδα όπου δεν βρέθηκε τελικά μόνο μια ελαφρια ουρολοιμωξη μ έδωσε αντιβίωση και όλα καλά.. Το τεστ παπ βγήκε μετά από 10 μέρες μ είπε ότι έδειξε κάποια φλεγμονη και να προχωρήσει για έξτρα εξετάσεις όταν ρώτησα τ είναι μ είπε διαφορα μπορει να είναι όπως τραχηλίτιδα hpv κ.α .. η απάντηση ομως γι αυτά τα αποτελέσματα έχει αργήσει είμαστε στις 12 μέρες και ακόμη τπτ .. ειναι φυσιολογικό...έχω τρελαθεί

11 ειδικοί απάντησαν

  • Φαντάζομαι τη στιγμή που θα διαβάζετε αυτό το μήνυμα θα έχετε λάβει και τα αποτελέσματα σας χίλια συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω αλλά τώρα είδα το μήνυμα φαντάζομαι έχετε κάνει το καινούργιο τεστ παπ και όχι το κλασικό που έχει πολύ μεγαλύτερη αξιοπιστία σε τέτοιο περιπτώσεις το πολύ-πολύ να ξανακάνετε μία καλλιέργεια κολπικού υγρού

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Η εξέταση για HPV είναι μοριακή και μπορεί να καθυστερήσει η απάντηση.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Αν το τεστ είναι αρνητικό μην ανησυχείτε, περιμένετε να δείτε αν υπάρχει μικρόβιο. Οι λοιμώξεις θεραπεύονται. Αν είναι HPV χωρίς δυσπλασία και είστε μικρή στην ηλικία είναι συνηθισμένο εύρημα σε μικρες ηλικίες. Θελει μόνο παρακολούθηση.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Να ηρεμήσετε και να περιμένετε τις απαντήσεις .

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Μπορεί να πάρει λίγο χρόνο το αποτέλεσμα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Μην ανησυχειτε αυτο εχει να κανει με τη λειτουργια του εργαστηριου κ η καθυστερηση των αποτελεσματων δεν συνεπαγεται απαραιτητα καποιο παθολογικο αποτελεσμα.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Συνήθως αργούν αυτές οι εξετάσεις , λίγη υπομονή

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • κανεις εξετασεις χωρις λογο αν το τεστ λεει τραχηλιτιδα να κανεις κρυοπηξια

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Μην ανησυχείτε εαν έχετε οποιαδήποτε λοίμωξη δεν πρόκειται να σας προκαλέσει ανεπανόρθωτη ζημιά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που επισκέπτεστε τον γυναικολόγο. Μιλήστε ξανά με τη γυναικολόγο σας που ξέρει το ιστορικό σας και τι μπορεί να έχετε και εκφράστε της την ανησυχία σας. Να μην φοβάστε να ρωτάτε εαν κάτι δεν σας είναι σαφές γιατί αυτό αφήνει χώρο σε εικασίες και άσχημες σκέψεις. Είμαι σίγουρος οτι και η γιατρός σας θα σας καθησυχάσει. Καλά αποτελέσματα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Μπορεί το αποτέλεσμα να αργεί λόγω σπανιότητας του μικροβίου ή επειδή θέλουν να βεβαιωθούν ότι είναι όντως θετικό. (δηλαδή μπορεί να είναι αμφισβητούμενο...). Επίσης καμμιά φορά μπορεί να ευθύνεται και φόρτος εργασίας του εργαστηρίου...σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε, στην χειρότερη περίπτωση μπορεί να έχετε κάποιο μικρόβιο ή HPV, που όμως είναι κάτι που αντιμετωπίζεται με την κατάλληλη αγωγή....

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Οι απαντήσεις των εξετάσεων μπορεί να αργούν λόγω φόρτου εργασίας στα εργαστήρια. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα