• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 21/03/2023

Ixa kondylwmata kai ekana tin therapia kai exei 1 xrono na dw exei periptwsei na figane na min ime foreas!!?

12 ειδικοί απάντησαν

  • Σημαίνει ότι ο οργανισμός σας αντιμετωπίζει τον ιό χωρίς να εμφανίζονται κλινικές βλάβες.
    Φορείς είναι ένα μεγάλο ποσοστό του πλυθησμου χωρίς να εμφανίζει συμπτώματα.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Μπορει να συμβει να φυγει, ναι, ειδικά αν είναι εξωτερικά. Και από τον κόλπο.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Θεωρητικά ναι

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Όχι. Από την στιγμή που εμφανίζονται κονδυλώματα πάντα είσαι φορέας. Ο ιός είναι δερματικός και μένει στο δέρμα για πάντα. Πιθανολογείται ότι το 90%-95%του πληθυσμού είναι φορείς.

    Δαμηλάκη Σοφία DS Clinic

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Μαρούσι

  • Αν κάνατε θεραπεία για κονδυλώματα πριν ένα έτος και δεν υπάρχει υποτροπή, σημαίνει πως έχετε θεραπευτεί και δεν είστε φορέας. Παρ'όλα αυτά, φυσικά τίποτε δεν εμποδίζει να ξανακολλήσετε....

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Υπάρχει περίπτωση, ναι, αν δεν ξαναήρθατε σε επαφή με κάποιον από τους ιούς των κονδυλωμάτων (HPV) εν τω μεταξύ.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • εξαρτάται αποτη θεραπεία

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Πανόρμου

  • Μετά από 1 χρόνο δεν υπάρχει πρόβλημα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Ο ιός πάντα θα υπάρχει αλλά είναι αδρανής

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • φορεας ειστε απλως δεν μεταδιδεται

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Φορεας θα παραμεινετε εφορου ζωης .Σε περιπτωση που το ανοσοποιητικο σας εξασθενισει για οποιοδηποτε λογο (αυτοανοσα,στρες ,εγκυμοσυνη κτλ) υπαρχει περιπτωση επανεμφανισης.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Ο hpv που προκαλεί τα κονδυλώματα είναι ιός. Ιοί όπως έχει αποδειχθεί δεν καθαρίζονται από τον οργανισμό, αλλά παραμένουν ανενεργό σε πολύ μικρές συγκεντρώσεις στον οργανισμό. Κ μόνο όταν πέσει το ανοσοποιητικό μπορεί να ξαναεμφανιστουν. Συνεπώς στόχος είναι ένα δυνατό ανοσοποιητικό. Να τονίσουμε πωςδεν μεταδιδετε τον ιό αν δεν έχετε αλλοιώσεις και τις έχετε θεραπεύσει.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα