• HPV warts
  • Submitted on 21/03/2023

Ixa kondylwmata kai ekana tin therapia kai exei 1 xrono na dw exei periptwsei na figane na min ime foreas!!?

12 specialists answered

  • Σημαίνει ότι ο οργανισμός σας αντιμετωπίζει τον ιό χωρίς να εμφανίζονται κλινικές βλάβες.
    Φορείς είναι ένα μεγάλο ποσοστό του πλυθησμου χωρίς να εμφανίζει συμπτώματα.

    Papoutsaki Vana

    Dermatologist - Venereologist

    Patras

  • Μπορει να συμβει να φυγει, ναι, ειδικά αν είναι εξωτερικά. Και από τον κόλπο.

    Andrioti Liliana

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Erythraia

  • Θεωρητικά ναι

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Όχι. Από την στιγμή που εμφανίζονται κονδυλώματα πάντα είσαι φορέας. Ο ιός είναι δερματικός και μένει στο δέρμα για πάντα. Πιθανολογείται ότι το 90%-95%του πληθυσμού είναι φορείς.

    Δαμηλάκη Σοφία (Deactivated account)

    Dermatologist - Venereologist

    Marousi

  • Αν κάνατε θεραπεία για κονδυλώματα πριν ένα έτος και δεν υπάρχει υποτροπή, σημαίνει πως έχετε θεραπευτεί και δεν είστε φορέας. Παρ'όλα αυτά, φυσικά τίποτε δεν εμποδίζει να ξανακολλήσετε....

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Υπάρχει περίπτωση, ναι, αν δεν ξαναήρθατε σε επαφή με κάποιον από τους ιούς των κονδυλωμάτων (HPV) εν τω μεταξύ.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • εξαρτάται αποτη θεραπεία

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Panormou

  • Μετά από 1 χρόνο δεν υπάρχει πρόβλημα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Ο ιός πάντα θα υπάρχει αλλά είναι αδρανής

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • φορεας ειστε απλως δεν μεταδιδεται

    Mpikos Aristeidis

    Dermatologist - Venereologist

    Evosmos

  • Φορεας θα παραμεινετε εφορου ζωης .Σε περιπτωση που το ανοσοποιητικο σας εξασθενισει για οποιοδηποτε λογο (αυτοανοσα,στρες ,εγκυμοσυνη κτλ) υπαρχει περιπτωση επανεμφανισης.

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Ο hpv που προκαλεί τα κονδυλώματα είναι ιός. Ιοί όπως έχει αποδειχθεί δεν καθαρίζονται από τον οργανισμό, αλλά παραμένουν ανενεργό σε πολύ μικρές συγκεντρώσεις στον οργανισμό. Κ μόνο όταν πέσει το ανοσοποιητικό μπορεί να ξαναεμφανιστουν. Συνεπώς στόχος είναι ένα δυνατό ανοσοποιητικό. Να τονίσουμε πωςδεν μεταδιδετε τον ιό αν δεν έχετε αλλοιώσεις και τις έχετε θεραπεύσει.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba