• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 18/09/2023

Η ηλικία μου είναι 45 προ δύο μηνών το τεστ Παπ έδειξε ελαφρά δυσπλασία lsil λίγα πλακωδη κύτταρα με ελαφρά δυσκαρυωση.Ο γιατρός μου έδωσε βιταμίνες E και επανάληψη του τεστ όπου βγήκε το ίδιο αποτέλεσμα ..έγινε και κολποσκόπηση μου εξήγησε ότι ήταν πολύ μικρή η εστία μικροσκοπικά βρέθηκε ελαφρά δυσπλασία εστιακά του πλακωδους επιθηλίου παρατηρούνται παρακερατωση και κύτταρα με περιπυρηνικη διαυγαση που δηλώνουν πιθανή λοίμωξη συνυπάρχουν αλλοιώσεις τραχηλιτιδας .Στοιχεια κακοήθειας στο υλικό δεν ανευρέθησαν. Μετά το αποτέλεσμα της κολποσκόπησης που συνέστησε να πάρω για άλλους τρεις μήνες βιταμίνες και επανάληψη του τεστ..αν βγει καθαρό δεν θα κάνουμε κάτι αν όχι μου είπε για κωνοειδή εκτομή...η ερώτηση μου είναι ότι η λήψη βιταμινών για τόσους μήνες δεν είναι επικίνδυνο?και επίσης η κονωειδη εκτομή συνιστάται τόσο σύντομα σε lsil βαθμού αλλοίωση???

3 ειδικοί απάντησαν

  • Παρακολούθηση με τεστ παπ, μοριακό έλεγχο HPV, κολποσκόπηση και βιοψίες. Σε LSIL αλλοίωση που επιμένει σε βάθος διετίας ναι θα μπορούσε να γίνει και κωνοειδής εκτομή.

    Σαρρής Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αγία Παρασκευή

  • Από τη στιγμή που η Κολποσκόπηση δεν έδειξε υψηλού βαθμού δυσπλασία μπορείτε να περιμένετε ακόμα. Εγώ θα πρότεινα τουλάχιστον 2 χρόνια αναμονή και ίσως στο ενδιάμεσο κάποιο καυτηριασμό των εστιών.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Η βιταμίνη δεν θα σας βλάψει. Χρειάζονται πολύ μεγάλες δόσεις για να κάνετε υπερβιταμινωση. Από την άλλη αυτή μπορεί να δράσει βοηθητικά μόνο και όχι θεραπευτικά, όπως φυσικά γνωρίζετε. Το ανοσοποιητικο σας είναι αυτό που θα καταστειλει τον πολλαπλασιασμο του ιού. Αυτό μπορεί να γίνει διακόπτοντας το κάπνισμα και τη χρήση αλκοόλ. Hpv DNA test έχετε κανει? Ναι εάν όντως έχετε μόνο lsil θα μπορούσατε να περιμένετε και παραπάνω. Λυπάμαι αλλά δε μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος γιατί δεν γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας. Ελπίζω όμως να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου