• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 24/04/2024

Είχα να κάνω τεστ Παπ 2 χρόνια...όταν πήγα πέρσι να κάνω,μου έβγαλε αλλοιώσεις ελαφράς τραχηλιτιδα με συμμετοχή hpv. Μετά από ένα εξάμηνο έγινε τεστ DNA,και thin prep,και αποτέλεσμα θετική στο υψηλού κινδύνου 18,και αλλοιώσεις συμβατές με HPV λοίμωξη του τραχήλου (LGSIL) Αμέσως έκανα θεραπεία 6 μήνες με papilocare.Αφου εγινε η θεραπεία,ξανά τεστ Παπ (thip prep)και βγάζει ξανά τα ίδια αποτελέσματα με το προηγούμενο τεστ Παπ. Μου είπε ο γυναικολόγος ότι θα γίνει καλλιέργεια (η οποία είχε γίνει στο δεύτερο τεστ Παπ και έκανα 6ημερη θεραπεία με κάποια κολπική κρέμα,δεν θυμάμαι ποια!),και κολποσκόπηση και βιοψία. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής τις οποίες και έχω κάνει στο γυναικολόγο αλλά θέλω και δεύτερη και τρίτη γνώμη:Δεν έπρεπε να γίνει κολποσκόπηση και βιοψία από το δεύτερο τεστ Παπ?Εάν δίνει η βιοψία cin2 ή cin3,τι πρέπει να γίνει?Εάν δείξει καρκινικές αλλοιώσεις, αφαιρούνται όλα και ξεκινάει η θεραπεια?Εαν πρέπει απλά να αφαιρεθεί τμήμα της αλλοίωσης,(καυτηρίαση,η με οποιονδήποτε άλλον τρόπο γίνεται)το ποσοστό επιτυχίας σε αυτό ποσό είναι?Για να εξελιχθεί ο ιός πόσα χρόνια θέλει? Σας ευχαριστώ πολύ....

2 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται από την ηλικία σας. Πρέπει να γίνει κολποσκοπηση με λήψη βιοψιων και ανάλογα το αποτέλεσμα να γίνει και η αντίστοιχη θεραπεία. Αν έχετε cin 3 πρέπει να γίνει loop εκτομη ή κωνοειδης εκτομη, αν έχετε cin 2 και έχετε ολοκληρώσει την τέκνο ποίηση σας loop διαφορετικα αν δεν έχετε τεκνοποιησει παρακολούθηση έως 2 χρόνια και αν δεν υποχωρήσουν οι αλλοιώσεις τότε γίνεται loop. Στο cin 1 βιταμινουχο σκευάσματα για ενίσχυση ανοσοποιητικου. Επίσης εμβολιασμός.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα. Η αντιμετώπιση των βλαβών γίνεται συνυπολογιζοντας και άλλους παράγοντες ( πχ ηλικία). Οι απορίες σας αν και βάσιμες δυστυχώς δεν μπορούν να απαντηθούν χωρίς να γνωρίζει κάποιος το ιστορικό σας και να σας έχει εξετάσει.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος