• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 13/06/2023

Είμαι 34.Πριν 8 χρόνια το τεστ παπ έδειξε λίγα άτυπα πλακωδη κύτταρα λόγω hpv, δεν έκανα καμία θεραπεια. Απο τοτε γέννησα δύο φορές.. στις εγκυμοσύνες έκανα όλες τις εξετάσεις και με παρακολουθουσαν κάθε μήνα. Κανένας δεν έδωσε βάρος στο ότι έχω hpv πέρα από το ότι θα κάνω καισαρικη. Δεν ξερω αν μέσα σε όλες αυτές τις εξετάσεις που έκαναν ηταν και τεστ παπ. Αλλά ενδιάμεσα από τις γέννες δεν έκανα τεστ παπ. Τώρα μετά από 8 χρόνια έκλεισα από μόνη μου κολποσκοπηση και φοβάμαι πολύ μήπως είναι ήδη πολύ αργά.. Ποσο πιθανό είναι εκείνα τα άτυπα κύτταρα να έγιναν καρκινικά και να μην υποπτευθηκε κανένας γιατρός κάτι ώστε να μου πει να το παρακολουθήσω και να κάνω θεραπεία νωριτερα? Δεν είχα ιδέα τόσα χρόνια πόσο σοβαρό είναι κανείς δεν με ενημέρωσε

7 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά θα χρειαστεί να κάνετε τους απαραίτητους ελέγχους

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Τα άτυπα κύτταρα δεν γίνονται καρκινικά. Άτυπα σημαίνει ότι δεν είναι τυπικά καλά, αλλά ούτε και τυπικά κακά. Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει HPV σε ποσοστό 15-20%, μπορεί και να μην υπάρχει καν HPV.
    Το πρώτο που πρέπει να κάνετε είναι τεστ Παπ. Λόγω του ιστορικού, θα μπορούσατε να το συνδυάσετε με τη λήψη HPV DNA test (co- testing). Δεν υπάρχει κανείς λόγος να κάνετε κατευθείαν κολποσκόπηση- αυτή θα εξαρτηθεί από τα αποτελέσματα του co- testing

    Δρ Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Περιστέρι

  • Συνήθως στην Ελλάδα είναι απαραίτητο πρόσφατο (εντός έτους) τεστ Παπ όταν παρακολουθούμαστε για εγκυμοσύνη. Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Αρχικά δεν χρειάζεται να αγχώνεστε. Συνήθως μια λοίμωξη hpv ο οργανισμός την αντιμετωπίζει μόνος τ χωρίς θεραπεία. Απλά χρειάζεται παρακολούθηση. Εγώ συστήνω πρώτα να κάνετε ένα τεστ Παπανικολάου κ hpv dna test κ μετά ανάλογα τα αποτελέσματα να κάνετε αν χρειάζεται κολποσκοπηση.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Θα έπρεπε να κάνετε thinprep και HPV DNA test και ανάλογα με τα αποτελέσματα να προχωρήσετε σε κολποσκόπηση ή όχι. Το πιθανότερο είναι να έχουν υποστρέψει οι βλάβες και να μην υπάρχει πρόβλημα. Το τεστ ΠΑΠ πρέπει να γίνεται ετησίως.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Aν το τεστ ειναι καλο δεν χρειαζεται κολποσκοπηση

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Δε νομίζω ότι θα έχετε πρόβλημα άλυτο , γιατί θα σας ενημέρωναν αν ήταν κάτι σοβαρό

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός