• Κολποσκόπηση
  • Υποβλήθηκε 10/06/2023

Καλημέρα σας.... υπάρχει ανάγκη μέθης για τη πραγματοποίηση κολποσκόπησης, αν ναι για ποιο λόγο?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι , εκτός αν δεν μπορείτε να κάτσετε ήρεμα για 20 λεπτά στη γνωστή θέση

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Για απλή κολποσκόπηση όχι.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Η κολποσκόπηση μπορεί να γίνει και χωρίς μέθη. Κάθε περίπτωση όμως είναι διαφορετική και καλό θα ήταν να υπάρξει μια συζήτηση με τον θεράπων γυναικολόγο.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Οχι στις περισσοτερες περιπτωσεις η διαδικασια της κολποσκοπησης με ή χωρις τη ληψη βιοψιων απο τον τραχηλο γινεται καλα ανεκτη απο τη γυναικα με ισως μια ηπια ενοχληση.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Όχι δεν χρειάζεται. Εκτός αν εκτός από την κολποσκοπηση γίνει και loop εκτομη τραχήλου, το οποίο μπορεί να γίνει κ με τοπική αναισθησία.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Γεια σας, όχι δεν χρειάζεται κάποια μορφή αναισθησίας κατά την κολποσκόπηση

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Οχι, η Κολποσκόπηση μπορεί να γίνει χωρίς αναισθησία.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Για την πραγματοποίηση της απλής κολποσκόπησης δεν χρειάζεται καμία αναισθησία αφού το μόνο που κάνουμε είναι να κοιτάμε με το κολποσκόπιο (δηλαδή έναν μεγεθυντικό φακό) τον τράχηλο. Ακόμα και οι βιοψίες που μπορεί να χρειαστεί να πάρουμε δεν είναι τόσο επίπονες ώστε να υπάρχει ένδειξη για αναισθησία. Εάν όμως χρειάζεται να κάνουμε κάποια επέμβαση στον τράχηλο τότε καλό θα ήταν να συζητήσουμε τις επιλογές που έχουμε με την ασθενή και να συναποφασίσουμε αν θα προχωρήσουμε σε μέθη ή όχι. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου