• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 18/03/2024

Καλησπέρα σας, Εδώ και 2,5 - 3 χρόνια τουλάχιστον ταλαιπωρούμε με μυκητιάσεις. Μετά απο αμέτρητες επισκέψεις στο γυναικολόγο πάντα μου χορηγούσε ενδοκολπικές κρέμες (π.χ fulcin), εξωτερική κρέμα και κάποιες φορές και κάποιο χάπι. Πρόσφατα, μετά απο ενόχληση επισκέφθηκα τον γυναικολογο μου, ο οποίος μου είπε ότι θεωρεί πως δεν εμαι αντικειμενική και οτι ίσως λόγο άγχους νοιώθω συμπτώματα χωρίς όντως να υπάρχουν (δηλ. ότι δεν έχω κάποια μόλυνση και είναι ιδέα μου, πράγμα που δεν ισχυεί αφού μετά απο 1-2 μέρες είχα υγρά σαν κομματάκια cottage). Παρόλα αυτά, μου χορήγησε ενδοκολπική κρέμα για 7 ημέρες. Αφού έκανα την θεραπεία για 5 ημέρες λόγο του ότι είχα αδιαθετήσει, μετά απο περίπου μία εβδομάδα είχα ξανά ενόχληση. Μετά την τελευταία μου επίσκεψη δεν ήθελα να πάω στον ίδιο γυναικολόγο και όποιον έχω καλέσει είχε ραντεβού μετά απο 1-1,5 μήνα. Έτσι αγόρασα fulcin ενδοκολπική κρέμα και έκανα θεραπεία για 7 ημέρες. Μόλις τελείωσε ξεκίνησα θεραπεία με προβιοτικά υπόθετα EVA. Όμως, αντιμετωπίζω έντονο κνυσμό στο αιδίο. Σας παρακαλώ, πείτε μου αν έχετε κάτι να προτείνεται. Η ψυχολογία μου μετά απο τόσες κολπίτιδες και φαρμακευτικές αγωγές έχει καταρρακωθεί, ψάχνω απεγνωσμένα επιτέλους κάτι που θα δώσει τέλος σε αυτή την κατάσταση.

1 ειδικός απάντησε

  • Προφανώς υπάρχει μια διαταραχή στην κολπική σας χλωρίδα κ γι'αυτό βρίσκει την ευκαιρία ο μύκητας κ υπεραναπτυσσεται.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου