• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 26/06/2023

Καλησπέρα σας, το τελευταία εξάμηνο υποφέρω από συχνές κολπικές μυκητιάσεις, αποδεδειγμένες με καλλιέργεια κολπικού υγρού. Παράλληλα, εξετάστηκε σπερματικά ο σύντροφος και είναι αρνητικός. Η επαφή είναι μέσω προφυλακτικού και συνεχίζω να εμφανίζω μυκητιάσεις που δεν υποχωρούν με την θεραπεία ( fungo + Lomexin 200mg) . Να σημειωθεί πως ο σύντροφος μου έχει ψωρίαση και τυχαίνει να έχει και στην περιοχή του εφηβαίου, δεν γνωρίζω εάν επηρεάζει. Τι μπορεί να συμβαίνει;

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Εαν όντως τα συμπτώματα σας δεν υποχωρούν με την θεραπεία κατά τη γνώμη μου χρήσιμο θα ήταν ένα μυκητόγραμμα για να δούμε εαν ο μύκητας που έχετε είναι ανθεκτικός στα φάρμακα που λαμβάνετε. Επίσης, μην ανησυχείτε αφού ο σύντροφός σας δεν έχει καμία συμμετοχή στο πρόβλημα σας. Λυπάμαι αλλά μη γνωρίζοντας περισσότερες λεπτομέρειες του ιστορικού σας δεν μπορώ να επεκταθώ παραπάνω. Ελπίζω, πάντως, να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου