• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 28/10/2023

Καλησπερα σας εχω εδω και πολυ καιρο πανω απο 2 χρονια μια μονιμη φαγουρα στο αιδοιο εξωτερικα μονο ομως..ο κολπος δεν επηρεαζεται καθολου..Δεν κανω αποτριχωση εκει,ουτε ξυριζομαι ουτε πλενομαι με διαφορα σαπουνια μονο με νερο..Εχωπαει κατα καιρους σε γυναικολογο για τεστ παπ και κολπικο υγρο καλλιεργειες και ειναι ολα καθαρα..πριν ενα μηνα πηγα σε δερματολογο να παρω και απο κει μια γνωμη γιατι θεωρησα πως ισως ειναι ψωριαση επειδηεχω και στο τριχωτο κεφαλης..μου ειπε οτι δε διακρινει κατι..μου εδωσε να κανω παλι εξεταση κολπικου υγρου και μου γραψε αλοιφη την ελιντελ..την οποια βαζω εχωδιαφορα δε μπορω να πω σε σχεση με αλλες κρεμες που εβαζα παλαιοτερα,αλλα και παλιη φαγουρα δεν κοβεται ποτε..να πω οτι η καλλιεργεια κολπικου και παλι καθαρη και οτι η φαγουρα γινεται κατι σαν συγκαμα καψιμο εντονο εξωτερικο παλι,οταν εχω περιοδο..δωστε μου μια γνωμηη λυση.ευχαριστω

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Δυστυχώς είναι πολύ οι λόγοι που θα μπορούσαν να δώσουν παρόμοια συμπτώματα και πολύ δύσκολο για έναν γιατρό να διαγνώσει τι συμβαίνει στην δική σας περίπτωση χωρίς να έχει το πλήρες ιστορικό σας αλλά και χωρίς να σας έχει εξετάσει. Η πιο συχνή αιτία μετά από τις λοιμώξεις είναι οι λειχήνες του αιδοίου που καμιά φορά διαφεύγουν της διάγνωσης. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Περαστικά σας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου