• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 28/08/2023

Καλησπέρα σας, από 28/06 έχω ταλαιπωρηθεί πολύ από μύκητες κόλπου.εχω κάνει 3 καλλιέργειες κ δείχνουν μύκητες...έχω κάνει αγωγή 3 φορές με χάπια κ υποθετα...και απλά δεν φεύγουν όλο αυτό το διάστημα πίνω ταυτόχρονα προβιοτικα από το στόμα , η γυναικολόγος που είπε χρειάζομαι ολιστική θεραπεία για έξι μήνες με υπόθετο κ προβιοτικα.εχω ελαφριά ενόχληση, αναρωτιέμαι θα φύγει ποτέ; επίσης πιστεύετε είναι κάτι άλλο που δεν το έδειξε η καλλιέργεια;; υπάρχει αυτή η περίπτωση;; Χθες ανακάλυψα κ 2 σπυράκια στην ευαίσθητη περιοχή εξωτερικά τα οποία δεν ενοχλουν ...έχω αγχωθει απίστευτα...σε 3 μέρες έχω κλείσει ραντεβού για τεστ Παπ κ κολπικό υπέρηχο...πιστεύετε θα γίνω καλά;;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Η ολιστική θεραπεία μόνο μπορεί να λύσει το πρόβλημα, αλλά αυτή περιλαμβάνει και άλλες εξετάσεις και άλλες θεραπείες πέραν όσων έχεις μέχρι τώρα κάνει, από όσα μας γράφεις.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Υπάρχει περίπτωση να μην σας πιάνει η συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή και να χρειάζεται αλλαγή. Μιλήστε με τον/την Γυναικολόγο σας για να γίνει ο απαραίτητος έλεγχος.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αν δεν έχετε συμπτώματα μην παίρνετε φάρμακα μόνο με καλλιέργειες

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Μην ανησυχείτε καθόλου και φυσικά θα γίνετε καλά. Οι μύκητες, συνήθως, αποτελούν μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του κόλπου που όταν αυτή διαταράσσεται βρίσκουν έφορο έδαφος για να υπεραναπτυχθούν και να δώσουν έτσι συμπτώματα. Επειδή δεν γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας και τις θεραπείες που λάβατε δεν μπορώ να είμαι πιο συγκεκριμένος αλλά εαν δεν έχετε ιδιαίτερα συμπτώματα μην πάρετε άλλη θεραπεία. Δώστε λίγο χρόνο για την φυσική απόκαταστα ση της κολπικής χλωρίδας. Εαν πλένεστε με οτιδήποτε άλλο εκτός από νερό αυτό μπορεί να είναι η αιτία αυτής της διαταραχής. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Σας εύχομαι περαστικά και... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου