• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 22/12/2022

Καλησπέρα. Πριν λίγο καιρό βρέθηκε ουρεοπλασμα και μύκητες στην ευαίσθητη περιοχή. Αφού έγινε η αγωγή και κάναμε επανεξέταση, όλα βρέθηκαν αρνητικά. Οι ενοχλήσεις όμως μόνο συνεχίστηκαν στα έξω γεννητικά όργανα . Κάναμε και τεστ Παπ, εξετάσεις ούρων, άλλαξα αφρόλουτρο που μου συνέστησε η γυναικολόγος, αλλά οι φιγούρες και λίγο τσούξιμο υπάρχει ακόμη. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο; Μήπως χρειάζεται κάποια επίσκεψη και σε δερματολόγο; Ή να είναι ψυχοσωματικο πλεον;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Κάποιες κολπικες πλυσεις θα ήταν ωφέλιμες

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Πρέπει να εξεταστείτε εκ νέου εφόσον εμμένει η συμπτωματολογία και ίσως να επαναληφθεί καλλιέργεια ή και pcr για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα .Πόσο ετών είστε?

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • Καλημέρα σας ναι καλό θα ήταν να δείτε και έναν δερματολόγο εφόσον είναι μόνο εξωτερικά στο κέντρο μας μπορείτε να εξυπηρετηθείτε από το δερματολόγο μας

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Γεια σας, ενδεχομένως η θεραπεία για μύκητες να μην ήταν για αρκετό χρονικό διάστημα και τα συμπτώματα να επανήλθαν. Οι ψυχοσωματικοί λόγοι είναι πιθανοί επίσης αλλά αποτελούν διαφορική διάγνωση αφού έχουν αποκλειστεί όλοι οι άλλοι λόγοι.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Μια πιθανη αιτια μπορει να ειναι η ελλειψη ικανης φυσιολογικης χλωριδας. Υπαρχουν και αλλες σπανιοτερες αιτιες που πρεπει να εξεταστειτε για να εξακριβωθουν.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ. ΑΦΗΟΜΟΥ 21 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ.
    ΣΠΑΝΙΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΩ ΣΥΣΤΗΝΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΠΑΝΗΛΗΠΤΙΚΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Ενδέχεται από την αγωγή που λάβατε να έχει διαταραχθεί η φυσιολογική χλωρίδα του κόλπου σας. Στον κόλπο κάθε γυναίκας υπάρχουν χιλιάδες μικρόβια που βρίσκονται σε ισορροπία κ δεν προκαλούν κανένα σύμπτωμα. Δυστυχώς λαμβάνοντας μια αντιβιοτική αγωγή μπορεί να σκοτώνουμε τα μικρόβια τα οποία προκαλούν την λοίμωξη αλλά παράλληλα διαταρασσουμε και την ισορροπία των άλλων μικροβίων. Με συγχωρείτε αλλά επειδή δε γνωρίζω κανένα στοιχείο του ιστορικού σας δεν μπορώ να σας παρέχω παραπάνω πληροφορίες. Περαστικά σας κ ελπίζω να βοήθησα έστω κ στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Χρειάζεται επίσκεψη σε γυναικολόγο με ολιστική προσέγγιση

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό